Tüp Bebek 

Yumurta toplama işleminden sonra

 17 Aralık 2013
İşlemden sonra kısa bir süre sersemlik ve bazen bulantınız ola­bilir. Gerekirse bulantı önleyici enjeksiyon yapılacaktır.

Yumurta toplama işleminden sonra

İşlemden sonra kısa bir süre sersemlik ve bazen bulantınız ola­bilir. Gerekirse bulantı önleyici enjeksiyon yapılacaktır.

İşlem sonrası biraz ağrınız olması normaldir, gerekirse ağrı kesiciler uygulanacaktır. Karın alt bölgesinde bir huzursuzluk his­sedebilirsiniz. Minoset gibi ağrı kesici tabletlerin 1-2 tanesi 4-6 saat ara ile alınabilir. Bu huzursuzluk ve bazen şişkinlik 1-2 gün devam edebilir.

Az miktarda kanamanız olması normaldir, pet kullanınız, tam­pon kullanmayınız.

Taburcu olmadan önce doktorunuz veya koordinatör hemşire tarafından kaç yumurta toplandığı konusunda bilgilendirile­ceksiniz.

İşlemden 2-4 saat sonra, doktorun izniyle merkezden ayrılabi­lirsiniz. Sizi eve veya kaldığınız yere götürecek refakatçiniz yanı­nızda olmalıdır.

Yumurta toplama günü itibariyle estrojen ve progesteron ile luteal faz desteğine başlanmalıdır.Rahim duvarını gebe­liğe hazırlayan bu destek ilaçlarının aynı gün itibariyle kullan­ma şekli, dozajı ve kullanma süresi hakkında doktorunuz veya koordinatör hemşire detaylı bilgi verecektir.

Beslenmenize özen göstermeniz ve lifli, sebze ağırlıklı gıdalar tercih etmeniz, bol sıvı almanız (2-3 litre su/gün) ve taze mey­veler tüketmeniz önerilecektir.

İşlemin olduğu günü istirahatli geçirmeniz önerilir. Ertesi gün günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Herhangi bir kaygınız veya şikâyetiniz varsa, Tüp Bebek Mer­kezimizi arayarak doktorunuzla veya koordinatör hemşire ile görüşünüz. Merkezimizde çalışan hekimlere nasıl ulaşabilece­ğinizi gösteren kartvizitlerimizden edininiz.

İLGİLİ YAZILAR

Berna ve Ömer Aşçı çiftinin öyküsü...
Elven ve Erkan çifti ve ikizlerinin öyküsü...
10 yıl sonra ikiz bebeklerimiz olacağını öğren
Nilay ve Osman Tosun çiftiinin Deniz\'e kavuşm
Erkek İnfertilitesinde Ampirik Medikal Tedavi
Meral – İlker Yasin Şimşek Çifti ve kızları Ya
Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Koru
Gebelikte Sık Karşılaşılan Problemler