eski tüp bebek 

Yumurta toplama işleminden sonra

 17 Aralık 2013
İşlemden sonra kısa bir süre sersemlik ve bazen bulantınız ola­bilir. Gerekirse bulantı önleyici enjeksiyon yapılacaktır.

Yumurta toplama işleminden sonra

İşlemden sonra kısa bir süre sersemlik ve bazen bulantınız ola­bilir. Gerekirse bulantı önleyici enjeksiyon yapılacaktır.

İşlem sonrası biraz ağrınız olması normaldir, gerekirse ağrı kesiciler uygulanacaktır. Karın alt bölgesinde bir huzursuzluk his­sedebilirsiniz. Minoset gibi ağrı kesici tabletlerin 1-2 tanesi 4-6 saat ara ile alınabilir. Bu huzursuzluk ve bazen şişkinlik 1-2 gün devam edebilir.

Az miktarda kanamanız olması normaldir, pet kullanınız, tam­pon kullanmayınız.

Taburcu olmadan önce doktorunuz veya koordinatör hemşire tarafından kaç yumurta toplandığı konusunda bilgilendirile­ceksiniz.

İşlemden 2-4 saat sonra, doktorun izniyle merkezden ayrılabi­lirsiniz. Sizi eve veya kaldığınız yere götürecek refakatçiniz yanı­nızda olmalıdır.

Yumurta toplama günü itibariyle estrojen ve progesteron ile luteal faz desteğine başlanmalıdır.Rahim duvarını gebe­liğe hazırlayan bu destek ilaçlarının aynı gün itibariyle kullan­ma şekli, dozajı ve kullanma süresi hakkında doktorunuz veya koordinatör hemşire detaylı bilgi verecektir.

Beslenmenize özen göstermeniz ve lifli, sebze ağırlıklı gıdalar tercih etmeniz, bol sıvı almanız (2-3 litre su/gün) ve taze mey­veler tüketmeniz önerilecektir.

İşlemin olduğu günü istirahatli geçirmeniz önerilir. Ertesi gün günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Herhangi bir kaygınız veya şikâyetiniz varsa, Tüp Bebek Mer­kezimizi arayarak doktorunuzla veya koordinatör hemşire ile görüşünüz. Merkezimizde çalışan hekimlere nasıl ulaşabilece­ğinizi gösteren kartvizitlerimizden edininiz.