İnfertllite 

Laparoskopi

 18 Aralık 2013
Gebelik oluşumu için gereken şartları daha önce özetlemiştik.

Laparoskopi

Gebelik oluşumu için gereken şartları daha önce özetlemiştik. Sağlıklı bir sperm, sağlıklı bir yumurta ile tüplerde buluşmalı, döllenmeden sonra oluşan embriyo, rahim iç bölgesinde kendine hazırlanan ‘yuva’ya hareket ederek buraya yerleşebilmelidir.

Özet olarak sperm ve yumurtanın buluşması için şu fiziki koşullar uygun olmalıdır;

  • spermin tüplere ulaşabilmesi gereklidir. Yani buluşma yolu açık olmalıdır.
  • yumurta, overlerden (yumurtalıklardan) atıldıktan sonra, tüpün uç kısmı (fimbria) tarafından yakalanarak tüpün içine alınabilmelidir.
  • embriyonun yerleşeceği yuva sağlıklı olmalıdır. İçinde myom, perde veya bölme olmamalıdır. Rahim iç dokusu normal olmalıdır.
  • Rahim, rahim ağzı anormalliği olmamalıdır.

Tüm bu yapısal özelliklerin değerlendirilmesi için bazı yöntemler kullanıyoruz. Ultrason, HSG ve Histeroskopinin yanı sıra en sık kullanılan tanı ve tedavi yöntemi laparoskopidir.

Laparoskopi,çok küçük çaplı özel aletlerle ve ince bir kamera ile karın içi organların gözlenmesini amaçlar. Kansız ameliyat olarak da bilinir. Karın duvarına yapılan çok küçük kesilerle, mikro çaplı aletler kullanılarak, tüm alt karın boşluğu, uterus, yumurtalıklar ve tüpler gözlenebilir.

Laparoskopi sadece tanısal değildir. Aynı zamanda tespit edilen hastalıklar, kistler, myomlar aynı anda tedavi edilebilir. Alt karın boşluğu yapışıklıkları açılabilir. Yapışıklıklar, önceki bir ameliyattan, geçirilmiş bir iltihabi hastalıktan, endometriozisten veya dış gebelikten kaynaklanmış olabilir. Yapışıklıklar, tüp-yumurtalık ilişkisini, tüpün rahat hareket ederek atılan yumurtayı yakalamasını engeller. Bu nedenle tedavi edilmelidir.

Laparoskopi ile tüplerde tıkanıklık olduğunda bu tıkanıklık açılabilir.

İnfertilite incelemelerinin ileri aşamalarında tanısal amaçlı da kullanılabilir. Alt karın boşluğunun ve iç genital organların direk gözlenebilmesi bir avantajdır; dolaylı yöntemlerden (ultrason, HSG) daha kesin bilgi elde edilir. Ancak günümüzde sadece tanısal amaçlı yapılması fazla kabul görmemektedir.

Bazen laparoskopi ile histeroskopi aynı seansta kullanılır. Özellikle rahim anomalilerinde bu iki yöntemin birlikte kullanımı gerekebilir.

Laparoskopi, genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılır. Kullanılan aletler oldukça özel ve hassas bir ekipmandır.

Laparoskopi sonrası hasta çok daha kısa sürede taburcu olur. Açık ameliyata kıyasla daha kısa sürede iyileşme, daha az ağrı ve daha az enfeksiyon riski gibi avantajları vardır.

Ancak; her cerrahi girişim gibi laparoskopinin de kendine özgü komplikasyon riski mevcuttur. Komşu organ zedelenmeleri, kanama ve enfeksiyon riski akılda tutulmalıdır. Tecrübeli ve dikkatli ellerde, sorunlar minimale indirilebilecektir.