Tüp Bebek Başarı Öyküleri 

Tam Umudunu Kesmişken Gelen Mutluluk

 24 Ocak 2018
Hüveyda - Akgün Küçükberber çifti, tam dört kez tüp bebek denemesi yaptı. Hepsinde hamilelik gerçekleşti ama düşükle sonuçlandı. Küçükberber çifti, mutlu sona İrenbe’de ulaştı. İkiz bebekleri zorlu bir tedavi sürecinin ardından dünyalarını değiştirdi.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
39 yaşındayım, eşim Akgün 41 yaşında. Nazilli’de oturuyoruz.

Eşinizle nasıl tanıştınız?
Eşimin kuzeni ile kardeşim arkadaştı. Onların aracılığıyla 2009’da tanıştık.
Bir sene flört  dönemimiz oldu. 2010’da nişan yaptık, 2011 yılında evlenme kararı aldık.

Çocuk sahibi olmaya ne zaman karar verdiniz?
Evliliğimizin ilk yılından sonra bebek sahibi olmaya karar verdik. Fakat normal yolla hamile kalamadım.

Normal yollarla hamile kalamayacağınızı öğrendiğinizde neler hissettiniz?
Uzmana göründüğümüzde ben de PKO (Polikistik Over) sorunu olduğunu öğrendik ama hiç bir zaman çocuk sahibi olamamak gibi bir düşünceyi aklımıza getirmedik. Sadece bu rahatsızlıktan dolayı biraz zaman alacağını öğrendik.

İrenbe ile tanışmanız nasıl oldu?
İş ortağımızla durumu paylaştığımızda neden tüp bebek denemediğimizi, bu yolla hiç olmazsa kendimizi yıpratmadan bebek sahibi olabileceğimizi söyledi. Konuyla ilgili başarılı merkezleri araştırıp 4 defa tüp bebek denemesi gercekleştirdik. Hepsinde de hamilelik oldu fakat düşükle sonuçlandı. Sonrasında yapılan genetik ve kromozom testlerinde eşimde kromozom bozukluğu olduğunu öğrendik.
Bir süre tedaviye ara verdik ve tesadüf eseri internette İrenbe Tüp Bebek Merkezi’ni okuduk. Randevu alarak Kaan bey’le görüştük. Durumumuzu anlattıktan sonra bize bu kromozom sorununu halletmeden sonuç almamızın çok zor olduğunu söyledi.

Doktorunuz ile ilk görüşmeniz nasıl geçti?
Kaan Bey ile ilk görüşmemiz çok rahat ve pozitif geçmişti. Bir çok hastası çok sert bir yapısı olduğunu söylese de, biz ilk görüşmemizde tam tersi bir algıyla ayrıldık. Hani bir insanın yüzüne baktığınızda anlarsınız ya; “tamam, doktorumuz Kaan Bey” dedik. Herşeyden önemlisi gercekten alçak gönüllü ve inançlı olması bize de pozitif enerji vermişti

Peki, tedavi sürecinizden biraz bahseder misiniz?
Ve nihayet testlerden sonra tedaviye başladık. Tam 1 sene süren uzun ve yorucu bir dönemdi. Çok kez; “yeter artık Kaan Bey transfer yapalım” desek de, o; “eğer koşullar uygun değilse yapmam, git, dinlen öyle gel” demişti. Toplanan embriyolar genetik teste gönderilecek ve testi geçenler  transfer yapılacağı için 2 kez yumurta toplama yaptı. Amaç şansımızı artırmaktı. “Bunu atlattık, hadi transfer” derken, bu sefer rahim kalınlaşmasında sıkıntı çıktı ve ertelemek zorunda kaldık. Derken beklenen gün geldi. Heyecan ve korku bir aradaydı. Defalarca düşük yaşamışım, her seferinde “tamam oldu” derken, sonuç hüsrandı. “Bu son deneme” diyerek yola  çıkmıştık zaten. Bir yandan da olumlu ya da olumsuz bu süreç bitecek diye de sevinmiyor değildik hani. Ancak yaşayan bilir. Gerçekten manevi ve maddi olarak yıkıcı bir süreç. Fazla uzatmayayım, elimizde genetikten geçen 2 embriyo kalmıştı ve ikiside transfer edildi. İlk test günü inanın gelmek bilmiyor. Koca 1 sene geçti de o 12 gün geçmedi bir türlü.

İkiz olduğunu öğrendiğiniz an neler hissetiniz?
İlk beta HCG testini aldığımızda inanamadık. Sonuç pozitif  ve ikiz görünüyordu. Fakat yine de endişeler
bitmiyor. Daha yolun başındasınız. İkinci test, üçüncü test, ilk 3 ay, “kalp atışını bir duysak” derken, hem endişeli, hem tetikte bir hamilelik geçirdim.

Biraz da hamilelik sürecinizi dinleyelim. Nasıl bir hamilelik geçirdiniz?
Gebelik takibimizi de Dr. İsmail Küçük ile yaptık. Hamileliğimi önce Allah, sonra Kaan Bey’e ve kızlarımıza sağlıcakla kavuşmamızı da İsmail Bey’e borçluyuz. Hamileliğimin 8. ayı dolduğunda İsmail Bey oluşan bir aksiliği tespit etmeseydi, belki de bebeklerimizi kaybedecektik. O yüzden o’na minnet ve can borcumuz var. Kısacası tüm ekibiniz bizimle beraber üzüldü, bizimle beraber sevindi. Hepiniz bizim için çok değerlisiniz.

İrenbe hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Etrafımda bu konuda sorun yaşayan herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Çok sayıda deneme yapan bir çift olarak şunu söyleyebilirim; bu durum istismara çok açık. Bir çok merkez, ben paramı alayım da sonuç ne olursa olsun düşüncesinde.
Tüp bebek düşünen çiftlere tavsiyeleriniz nelerdir?
En büyük tavsiyemiz eşlerin birbirine karşı anlayışlı ve sabırlı olması. Gerçekten zor  bir süreç. Fakat doğru merkez ve doğru ekiple bu süreç çok daha rahat geçiyor.

Bu yüzden çok iyi araştırsınlar. Ve son olarak bu vesileyle her birinize ayrı ayrı tesekkür ederiz.
Sizleri seviyoruz.
Saygı ve sevgiyle kalın...