Tüp Bebek Başarı Öyküleri 

Onların Her Şeyi İLAYDA

 28 Ocak 2018
Filiz ve Özkan Tonay çiftinin 5 yıl sonra kavuştukları İLAYDA'nın öyküsü...

Onların Her Şeyi "İLAYDA"

Filiz-Özkan Tonay çifti 8 yıl önce mutlu bir yuva kurdular. Evlilikten 3 yıl sonra mutluluklarını bir çocukla taçlandırmaya karar verdiklerinde o bilindik problemle karşılaştılar. Bebek hayallerine ulaşmak için tedavi gerekeceği düşünmemişlerdi. Bu hayallerini gerçekleştirmek için tüp bebek merkezlerinin kapısını çaldılar. Kendilerinin deyimiyle en doğru kapı İRENBE Tüp Bebek Merkezi oldu.

Titiz bir tedavi döneminin ardından 2008 yılının Şubat ayında hamile kalan Filiz Tonay, 14 Ekim günü sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. İlayda ismini verdikleri bebeklerini kucaklarına alan Tonay çifti bebek sahibi olana dek yaşadıkları süreçleri anlattı.

Kendilerini İrenbe sevdalısı olarak tanıtan Özkan Bey ve eşi Filiz Hanım kızlarını kucaklarına almalarında profesyonel, özenli ve yenilikçi bir ekiple çalışmanın etkisi olduğunu söylüyor.

Baba Özkan Tonay tüp bebek tedavisine giden zorlu süreci şöyle anlatıyor;

‘‘‘Arkadaşlarımız aracılığıyla eşimle tanıştık. Tanışmamızdan bir yıl sonra Kuşadası’ nda 2002 yılında nikah masasına oturduk. İlk birkaç yıl bebek düşünmedik. 3 yıl sonunda artık bebek

sahibi olmanın zamanının geldiğini düşündük. Bir yıl boyunca bebek sahibi olamayınca 2006 yılında ciddi tedaviye yöneldik. Gittiğimiz birkaç tedavi merkezinde maalesef sonuca ulaşamadık. 2007 yaz ayında İRENBE’ye geldik. Girdiğimiz andan itibaren doğru adreste olduğumuzu anladık. Doktor Dilek hanım, bizimle son derece dikkatli bir şekilde ilgilendi. Öncelikle her ikimiz de bir hazırlık sürecinden geçtik. Bizim de önceki tedavilerden ve internet araştırmalarımızdan bir bilgi birikimimiz vardı. Detaylara ne kadar önem verdiklerini görünce memnun olduk. Biz de ekipteydik sanki. Doktorumuzun rehberliğinde gereken tedavi aşamalarını başarıyla tamamladık. Kısa bir tedavi döneminin sonucunda da mutlu haberi aldık ve bu özenli ve titiz tutum sayesinde kızımız İlayda dünyaya geldi.’’

Aslında hamilelik dönemi zor geçti. İlk 3 ay tehlikeliydi. İğneler vuruldu. Dikkat etmek zorundaydık. 4. ayında ufak tefek sıkıntılar yaşandı. 5. aydan sonra erken doğum tehlikesi başladı. Ama bunun da hemen önlemi alındı. Kontroller düzenli bir şekilde yapıldı. 8 ay sonra yani 37. haftada İlayda dünyaya geldi.

Filiz Tonay, bebeği İlayda’yı ilk kucağına aldığı anı şu sözlerle anlatıyor;

 “Birkaç cümle ile anlatılacak gibi değil. İlk başta çok ağladım. Böylesine güzel bir anı her şeyedeğer olarak yani tüm sıkıntılara katlanılacak an olarak dile getirebilirim. Çünkü sonuç çok güzel. Muhteşem bir his. Kucağıma aldığım an, kelimelerin yetersiz kaldığı ve tıkandığım an. Eşim her daim yanımdaydı. Her aşamada elimi tuttu ve destek oldu. Benimle her dönemi birlikte yaşadı. Özkan’da bebeğimizi kucağına aldığı an çok heyecanlandı. Bir anda tüm sıkıntılarımızı unuttuk. Uzun bir uğraşın sonunda mutlu sona ulaşmak çok sevindirici oldu. Anlatılmaz bir mutluluk.’’

İlayda’dan sonra hayatınızda neler değişti Özkan Bey?

“Hayatımıza inanılmaz bir enerji geldi. Hareket geldi. Hiçbir şey eskisi gibi değil artık. Sanki büyük bir eksikliği tamamlamış gibiyiz. Hayatımızda hemen her şey değişti ama mutluyuz. Enerjimiz arttı. Ondan önce bir hayatımız yokmuş gibi. Biraz da zor sahip olduğumuz için İlayda bizim için çok kıymetli. Uzun bir uğraşın sonunda mutlu sona ulaşmak çok sevindirici oldu. Anlatılmaz bir mutluluk.

Annesi olarak İlayda’nın geleceği için ne düşünüyorsunuz?

“Ben annesi olarak ne olacağına karışmak istemem ama neyi sevecek ise onunla yürümesini isterim. Doktor olabilir örneğin (Gülüşmeler). Dilek hanım gibi. İnsanları mutlu edecek bir meslek olabilir” İlayda her çocuk gibi parka gitmeyi çok seviyor, yüzmeye bayılıyor. Yazın sık sık havuza gidiyor Evde vakit geçirmeyi de çok seviyor. Sorunlu bir çocuk değil. Babasının işten dönüşünü dört gözle bekliyor.

Peki Filiz hanım, İRENBE ailesi ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

“Çok memnun kaldık. Doktoruyla, personeliyle, her konuda tam profesyonel bir ekip. Laboratuarından, otopark görevlilerine kadar bütün personelden memnun kaldık. Sorunu olan her arkadaşıma tavsiye ediyorum. Aslında sorunsuz olanlara da tavsiye ediyorum. Doktor Dilek hanım her şeyden önce psikolojimize iyi geldi. Bizim gibi olan hastalarda psikolojinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Güler yüzü ve pozitif enerjisiyle beni çok rahatlatıyordu. Dilek hanımın sesini duymak bana iyi geliyordu. Bir arkadaş gibi bir abla gibi davranıyordu. Bebek istiyorlarsa böyle bir yöntemi öneriyoruz. Gebelik dönemimiz daha fazla kontrolden geçiriliyor. Normal hamilelik dönemi gibi. Riskleri daha fazla görünebilir ama öyle değil. Benim erken doğum riskim vardı. Eğer biz İRENBE’yi bulmasaydık yani böylesine titiz ve dikkatli takip eden bir ekip olmasaydı büyük olasılıkla ben bebek sahibi olamazdım. Muhtemelen erken doğum olurdu ve bu sonuca ulaşamayabilirdik. Doktorların araştırmacı olması, dikkati, ilgisi ve yenilikçi olması bizim İlayda’yı bulmamıza yardımcı oldu. Hiçbir eksik yok. Doğru adrese gittiğimiz için son derece mutluyuz. İlayda şu anda 3 yaşına giriyor. Biz çok mutluyuz.