görünmez sayfalar 

Sancılı Adet (Dismenore)

 24 Aralık 2013

Adet kanaması süresince ağrı hissedilmesine dismenore denmektedir. Adet sancısı alt karın bölgesine lokalize, sırta ve bacaklara yayılan yaygın bir ağrıdır. Ağrı genellikle adet başlamadan 1 gün önce başlar. Adetin ilk günü çok şiddetlidir ve en çok 2-3 gün sürer. Adet sancısı olan kadınlarda aynı zamanda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal yakınmaları da izlenebilir.

Adet sancısına neden olabilecek altta yatan herhangi bir hastalık saptanmadığında "primer dismenore" denmektedir. "Sekonder dismenore" 'de ise adet sancısına neden olan bir başka hastalık vardır.

Primer dismenore toplumdaki kadınların yaklaşık olarak % 50'sini etkilemektedir. Genellikle adolesan dönemiyle birlikte başlar ilerleyen yaşla birlikte veya gebeliklerden sonra şiddetini azaltır.

Sekonder dismenore ise daha nadir görülür ve başlangıçta yokken ilerleyen yaşla herhangi bir dönemde başlayabilir.

Adet döneminde sancı oluşması adet kanının dışarı atılması için oluşan rahim kasılmaları nedeni ile rahim dolaşımının azalması nedeni iledir. Genel olarak yumurtlamanın olduğu adet sikluslarında sancılı adet görülür, yani adet döneminde bir miktar dahi olsa sancı olması oldukça normaldir ve kadının o adette yumurtladığının göstergesidir.

Ancak bu ağrı ne kadar normal bir adeti gösterse de bazen kadını günlük işlerinden bile ala koyacak şiddette olabilir. Böyle durumlarda rahimdeki kanın dışarı atılabilmesi için geçmesi gereken servikal kanal dar olabilir veya rahim ters pozisyonda olup kolayca boşalamaz ve ağrı şiddetlenebilir.

Sekonder dismenore ise masum bir hastalık değildir. Genelllikle üreme organlarını içine alan bir hastalığın göstergesidir. Özellikle endometriozis denilen hastalıkte belirgin olarak adet sancısı vardır. Ve bu ileri yaşlarda ortaya çıkmıştır. Sekonder dismenorenin diğer nedenleri olarak, adenomiyozis, myomlar, uterus ve tüplerin iltihaplanması sayılabilir.

Tedavisinde anti inflamatuar non-steroid grubuna giren ağrı kesiciler oldukça etkilidir. Kullanımına adet başlamadan bir gün önce başlandığında etki daha da belirginleşir. Ağrı kesicilere rağmen ağrı kesilmemişse doğum kontrol hapları kullanılabilir. Doğum kontrol hapları ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Tüm bu tedavilere rağmen ağrı kesilmemişse veya sekonder dismenore varsa altta yatan hastalığı saptamak gereklidir. Bu amaçla laparoskopi uygulanarak karın içi organlar izlenmelidir.