görünmez sayfalar 

Jinekolojide Yeni Trend; KOZMETiK JiNEKOLOJi

 24 Aralık 2013

 

Gelişen cağın hayatımıza sunduğu pek çok olumlu değisiklikler sağlık sektöründe özellikle kozmetik ve estetik alanlarda yansımalarını buluyor. Kadınların belki de farkında olmadığı ya da çözümünün olmadığını düşündüğü fakat hayat kalitelerini olumsuz etkileyen jinekolojik rahatsızlıkların da tedavisi artık mümkün.

 

Özellikle zor doğum sonrası ve artan yaşla birlikte genital bölgede oluşan deformasyonlar, vajinada genişleme, idrar kesesinde sarkma gibi problemlerin düzeltilmesinin yanında yeni prosedürlerle kadın genital bölgesinin daha genç sağlıklı ve doğal bir görünüme ulaşması amaçlanıyor. Bu sayede kadın cinselliğinin daha ileri yaşlarda dahi devam etmesi sağlanabiliyor. Artmış hayat kalitesi kadının sosyal yaşamda daha ileri yaşlarda da yer almasını garanti altına alıyor. Prosedürleri kısaca özetleyecek olursak;

 

Vajina estetiği: vajinanın gençlestirilmesi (rejuvenasyon) vedaraltılması

 

Vajinanızda genişlik hissi, ilişki sırasında boşluk hissi veya hiç bir şey hissedememekten yakınıyorsanız bu operasyonlar tam size göre. İlerleyen yaşla beraber vajinal kıvrımların kaybolması ve elastikiyetin azalması, doğumlara bağlı oluşan yırtıklar ve doku defektlerinin artık çözümü var. Bu prosedürle amaçlanan evet yanlış duymadınız vajinanın yeniden gençleştirilmesidir (rejuvenasyon). Vajinadaki defektler onarılır,  vajina daraltılır ve vajinanın boyutları eski haline döndürülür. Lazer de kullanılabilir. Prosedür sonrası ilişki sırasında vajinanın duyarlılığı artar ve vajinanın elastikiyeti de tekrar kazanılır. Östrojenli kremlerle tedaviye destek verilebilir. Vajinal estetik operasyonlar genel veya spinal anestezi altında yapılabilir. Yaklaşık 1 saatlik bir prosedürlerdir. Operasyon sonrası 4 hafta cinsel birliktelik önerilmez.

 

Cinsel hayatta dönüm noktası: G noktası büyütme (G-spotplasti)

G noktası oturma kemiğinin arkasında idrar yolunu çevreleyen duyarlı genital bölgedir. G noktasının aşırı şekilde erojen olduğu ve kadın orgazmının sadece klitoris ile değil G noktası ile de tetiklenebileceği kabul görmektedir. G noktası büyütme işleminde bu bölgenin anotomik olarak genişletilmesi amaçlı dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. Lokal anestezi altında ortalama 1-2 dakika süren bir işlemdir. Dolgu maddesinin etkinliği 6 aydan sonra emileceği için azalacaktır. Tekrarlanmasında sakınca yoktur. Üstelik aynı gün günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

 

Hissetmek herşeydir: Kliteroplasti

Klitoris kadınlarda cinsel hazzın en yoğun hissedildiği erektil kısımdır. Bu bölgenin normalden büyük olması veya üzerindeki deri katlantılarının fazla olması durumunda cinsel birliktelik sırasında zevk alınamayabilir.  Operasyonla bu deri katlantıları yok edilerek anotomik olarak normal hale getirilir ve klitorisin duyarlılığı artar. İşlem sonrası kısa sürede günlük aktivitelerinize  dönebilirsiniz. Üç hafta cinsel birliktelik önerilmez.

 

Genital güzellik:Labioplasti

Vajina girişindeki labium minus (iç dudak) ve hemen dış kısmındaki labium majus (dış dudak)larıniz normalden büyükse, sarkma veya iki dudak arasında asimetri varsa hiç üzülmeyin. Ortalama yarım saatlik bir işlemle bundan kurtulabilirsiniz. Üstelik kısa sürede günlük isinize dönebilirsiniz. Sadece operasyon sonrası ortalama 3 hafta süreyle cinsel birlikteliktelik kısıtlaması var. Büyük labiumlar nedeniyle yaşadığınız tekrarlayan enfeksiyonlar ve dar kıyafetler giyerken oluşan rahatsızlıklar azalacak ve cinsel birliktelik daha rahat hale gelecektir. Ayrıca genital görünümün düzeltilmesiyle özgüveniniz belirgin şekilde artacak ve  buna bağlı olarak cinsel hayatınızda yaşadığınız oldukça olumlu etkilere şaşıracaksınız.

 

Doğum yaralarına çözüm: Perineoplasti

Doğum sonrası cinsel birliktelik sırasında ağrı mı hissediyorsunuz? Bunun nedeni doğum dikişlerinin(epizyotomi) kötü iyileşmesi olabilir.  Nedbe dokuları hayat kalitenizi olumsuz etkiliyor olabilir. Perineoplasti operasyonu ile genital bölgede oluşan tüm deformasyonlar ve yırtıklar tamir edilir, vajina daraltılır ve nedbe dokuları çıkartılarak anatomik bütünlük tekrar sağlanır. 1-1,5 saatlik bir işlemdir. Dört hafta süreyle cinsel birliktelik önerilmez.

 

Kadınlar değişimin sembolüdür ve  cesaretleriyle de toplumdaki değişikliklere her zaman öncülük etmektedirler. Kozmetik jinekolojinin getirdiği yeniliklerle kadınlarımızın hayat kalitesinde belirgin bir artış olacağına, cinsel hayatlarında oldukça olumlu değişiklikler yaşayacaklarına ve kendilerine olan güvenlerinin daha da artacağına inanıyorum.