görünmez sayfalar 

Gebelikte Aşırı Bulantı-Kusma (Hiperemezis Gravidarum)

 24 Aralık 2013

Gebelikte bulantı ve kusma oldukça sık rastlanan bir durumdur. Gebeliğin erken dönemlerinde tek başına veya kusma ile birlikte bulantı görülebilir. Özellikle ilk 3 aylık periyodda olur ve genellikle gebeliğin 4. ayından itibaren geçer. Sıklığı değişmekle beraber gebelerde % 60 – 80 civarında görülür.

Sabah bulantıları (morning sickness)

 

Yalnız sabahları olan türdedir, yataktan kalkarken belirginleşir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bhCGHormonu (gebelik hormonu) yükselmesine bağlı olduğuna inanılmaktadır. Özellikle çoğul gebeliklerde daha sık karşımıza çıkar.

Sabah bulantılarında yaklaşım; destekleyici önerilerdir. Yemek öğünlerini bölünmüş miktarlar halinde ve sık sık almak, mümkün olduğunca sıvı alımını arttırmak, yağsız yemek, sabah yataktan kalkmadan önce tuzlu kraker vb. kuru katı gıdalar atıştırmak yardımcı olacaktır.

Hiperemezis (Aşırı Bulantı – Kusma)

 

Gebenin artık beslenme düzenini bozacak şekilde çok yoğun bulantı hissi ve ardından kusmaların olması olarak tanımlanabilir. Artık bu durum anne adayının genel durumunu bozmaya, kilo kaybına yol açmaya başlamıştır. Oldukça ender rastlanır.

Fizik muayene ve kan testlerinde; sıvı kaybı ve açlık sonucu gelişen değişimler saptanır. Elektrolit dengesizliği, dehidratasyon (susuzluk), karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerinde değişimler tespit edilebilir. İdrar tetkiklerinde açlık nedeniyle vücuttaki depolanmış yağların yakılması sonucu oluşan keton cisimleri (aseton)  izlenebilir.

Genel durum bozukluğu olan ve bu bahsedilen durumları saptanan anne adaylarının yatırılarak destek sıvı (serum), glukoz (şeker), B vitamini takviyesi gereklidir. Bulantı kesici çeşitli ilaçlar (antiemetik) tedaviye eklenebilir. Sıklıkla kısa süre içinde anne adayının genel durumu düzelir, ağızdan beslenmeye başladığı andan itibaren de evde takibe alınabilir. Gebeliğin hafif bulantılarında olduğu gibi, bu durum da 3. aydan itibaren giderek azalarak tamamen kaybolur.