görünmez sayfalar 

Anne Adayları: DENİZE GİREBİLİRSİNİZ !!!

 24 Aralık 2013

Yaz mevsimi ile birlikte anne adaylarının tatil döneminde yüzme ve denize girme ile ilgili endişeleri de gündeme gelmektedir.

Bazı koşullar dışında denize girmenizde bir sakınca yoktur. Doktorunuzla bu konuyu konuşmalı, yüzmenize engel olacak bir durumunuz olup olmadığını sormalısınız.

Dalma, yüksekten atlama, bazı su sporları gebelik döneminde önerilmez.

Yüzme, anne adaylarının fayda göreceği bir aktivitedir. Kas ve eklemler rahatlar. Omurgaya binen yük azaldığı için bel-sırt ağrıları hafifler. Periferik kan dolaşımı özellikle ciltte artar. Yüzme ile egzersiz yapma olanağı doğar. Ancak, tüm aktivitelerde olduğu gibi fazla yorulmamaya özen gösterilmelidir. Kramplar açısından dikkatli olmalı, özellikle ani ısı değişikliklerinin bu krampları yaratabileceği unutulmamalıdır.

Güneş ışınları anne adaylarını herkesten fazla etkiler. Gebelikte cilt özellikle hassastır ve güneş lekeleri kalıcı olabilir. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde gölgede kalmaya dikkat ediniz. Bol sıvı almaya özen gösteriniz. Denizden çıktıktan sonra duş almalısınız. Denizden sonra ıslak mayo ile kalmamalısınız.

Denize giriş, yüzme saatlerinizi belli programda uygulayınız. Örneğin yarım saat sabah, yarım saat öğleden sonra gibi... 

Sıcak yaz günlerinde giysilerinize dikkat etmelisiniz. Bol, rahat, açık renk giysiler seçiniz. Şapka veya şemsiye ile güneş ışınlarından korunmalısınız.

Tüm bu önerilere dikkat ettiğiniz sürece keyifli bir tatil geçirmemeniz için hiçbir neden yok.