görünmez sayfalar 

Fetal ense kalınlığı

 24 Aralık 2013

Fetusun gelişimi sırasında nispeten erken dönemde yapılan ultrasonografik değerlendirmelerde bebeğin ense kalınlığını ölçülmesi de önemlidir. Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında yapılan ense kalınlığı ölçümü bebekte olabilecek bazı kromozom anomalileri ve organ defektleri konusunda bilgi vericidir.

Down sendromu gibi kromozom anomalileri olan veya kalp gibi bazı organlarında fonksiyonel bozukluğu olan fetuslarda ense bölgesinde cilt altında sıvı birikimi (ödem)  olur. Ultrasonografik olarak bu ödemi saptamak mümkündür. Bu nedenle gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılan ultrasonda özellikle fetal ense kalınlığı ölçülür.

Ense kalınlığının belli bir değerin üzerinde olması durumunda anomalili bebek açısından risk artışı söz konusudur. Genel olarak 3 milimetrenin altı normal kabul edilir. Ense kalınlığı arttıkça özellikle Down sendromu açısından risk artışı mevcuttur. 11-14 hafta gebelik taramasında ense kalınlığı ile birlikte ikili test de yapılır. Risk; ikili test ve ense kalınlığının birlikte değerlendirmesi ile saptanır.

Böyle durumlarda kesin ve doğru tanıyı koymak için daha ileri tetkikler (CVS veya AS) yapılır.