Menopoz ve Osteoporoz 

norplant uygulaması

 31 Aralık 2013

Menopoz  moon = ay ve pause = sonlanma kelimelerinden oluşmuştur. Tam kelime karşılığı adetten kesilmedir. Kadının en son fizyolojik adet kanamasının olduğu zamanı ifade eder. Adet kesilmesinden önceki döneme premenopoz kesilme sonrası döneme postmenopoz denmektedir. Klimakterium ise premenopoz postmenopoz dönmelerini içine alan bir dönemdir. Klimakterium genellikle 45 yaşında başlar ve yaşlılık döneminin başladığı 65 yaşına kadar sürer.

Menopoz öncesi dönem:  40 yaşından sonra genel olarak kadınlarda adet düzensizliği problemleri başlar. Hatta bu dönemde adetler devam etse de sıcak basması terleme yakınmaları da olabilir. Adetler sıklıkla düzensizleşmiştir. Özellikle adet gecikmeleri sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bu dönemdeki sıcak basmaları ve adet gecikmesi gibi şikâyetler yumurtalıklarınızdan salgılanan hormonun vücudunuzun ihtiyacına göre az olduğu göstermektedir. Dolayısı ile menopozda karşımıza çıkan kemik erimesi gibi zararlı durumlar menopoz öncesi dönemde de kadınlık hormonunun eksikliğine bağlı olarak başlayabilir.

Menopoz öncesi dönemde yaşanabilecek bir önemli durum da geç farkedilen gebeliklerdir. Adet geçikmeleri her zaman menopozun işareti olmayabilir. Bu nedenle menopoza tam olarak girene kadar etkin bir doğum kontrolü yöntemi uygulanmalıdır.