Menopoz ve Osteoporoz 

Menopozal Yıllarda Egzersiz

 31 Aralık 2013

Postmenopozal yıllardaki en önemli sorunlardan birisi olan kemik erimesi sedander yaşam dediğimiz fizisel aktivitenin kısıtlı olduğu yaşam tarzında daha şiddetli olmaktadır. Fiziksel aktivite kemik kitlesinin kaybını engellerken tam tersi durumda kemik erimesi artmaktadır. Bu nedenle postmenopozal yıllarda belirli bir program dahilinde fizik aktivite gereklidir.

Ani olarak yapılan ağır fiziksel aktiviteye kalp uyum sağlanmayabilir. Bu nedenle yavaş yavaş fizik aktivitenin dozu arttırılmalıdır. Kemik erimesi açısından ağırlık kaldırma egzersizleri özellikle önerilmektedir. Ancak ağırlık yaşa ve vucut durumuna göre ayarlanmalıdır. Yürüyüş herkesin kolaylıkla yapabileceği iyi bir egzersizdir. Özellikle hızlı ve tempolu yapılması gerekmektedir. Omurgalardaki kemik erimesine bağlı değişiklikler nedeni ile egzersizler sırasında öne eğilme egzersizlerinden kaçınılmalıdır. 

Her gün yapılacak egzersizler günlük mesaini etkilememesi için kısa süreli olabilir. Ancak bu kısa süreli egzersizlerde kemik erimesini önlemede en etkin yöntem olan ağırlık kaldırma mutlaka yapılmalıdır.