Menopoz ve Osteoporoz 

Meme Hastalıkları

 31 Aralık 2013

Meme Görüntüleme Yöntemleri

Mamografi

Röntgen ışınlarının yardımı ile meme ve koltuk altı dokusunun görüntülenmesidir. Yöntem sırasında kullanılan X ışını miktarı oldukça düşüktür ve elde edilen görüntü nettir. Mamografi ile elde edilen mamogramlarda meme dokusundaki kanser bulguları araştırılmaktadır. Yöntemde meme kanserinin gözden kaçması çok nadirdir. Taram testi olarak her kadına hayatının belirli dönemlerinde yapıldığında meme kanserine bağlı ölüm oranının % 30 azaltmaktadır.

Tarama testi olarak kullanıldığında

35-40 yaş arasında temel bir mamografi

40-49 yaş 2 yılda bir mamografi

50 yaş sonrası her yıl mamografi yapılmalıdır.

Ultrasonografi

Memede tespit edilmiş kitlenin natürünü ortaya koymada fakullanılan yararlı bir yöntemdir.

Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserlerde 1. sıradadır. Bazı risk faktörleri durumunda kansere yakalanma riski artmaktadır.

Hiç doğum yapmama

İlk doğumu 30 yaş üzerinde yapma

Rahim kanseri

Yumurtalık kanseri

Yüksek yağ tüketimi

Geç menopoz

Erken ilk adet

Yakın akrabalarda meme kanseri

Meme kanserinde erken tanı ve dolayısı ile şifa mümkündür. Erken tanı daha çok rutin meme muayenesi yapılması durumunda mümkündür. Bu amaçla kadınların her adet döneminden sonra iyi bir şekilde meme değerlendirmesi yapması gerekmektedir. Meme muayenesini doktorlarınızdan öğrenmenizi ve her ay düzenli olarak yapmanızı önermekteyiz. Ayrıca belirli yaşlarda mamografi ve meme ultrasonu da erken tanıya yardımcı olacaktır.

Memenin gelişimi ve meme ile ilgili bir çok hastalık yumurtalıklardan salgılanan hormonlarala yakından ilişkilidir. Bu nedenle günümüz tıpbında meme kadın üreme organlarının bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Meme kanseri kadınlarada en sık görülen kanserdir. Her 10 kadından 1 tanesi hayatının bir döneminde meme kanseri ile karşılaşabilir. Bu nedenle meme hastalıklarının özellikle meme kanserinin erken tanınması toplum sağlığı açısından da önemlidir.

Meme ile ilgili bazı durumlar

Mastalji ( meme ağrısı):

Kadınlarda oldukça sık görülen bir şikayettir. Genellikle ağrıya neden olabilecek bir lezyon saptanamaz. Ağrı adet dönemleri ile ilgilidir, ve siklik olarak tekrarlar. Hafif meme ağrısı şeklinde olabileceği gibi çok şiddetli olduğu durumlar da mevcuttur. Mastaljisi olan kadının ağrıya sebep olan herhangi bir lezyonun yada kitlenin olmadığını bilmesi tedaviyi kolaylaştırır. Uygun sütyen kullanımı, adet öncesi tuz kısıtlaması , çay, kahve tüketiminin önlenmesi çoğunlıkla şikayetleri azaltacaktır. Ağrının devam ettiği durumlarda uygun bir ağrı kesici ile şikayetler ortadan kaldırılır. Ağrı kesicilere cevap alınamayan durumlarda farklı ilaç tedavileri de denenebilir.

Galaktore (memeden süt gelmesi)

Doğurmamış bir kadında veya emzirme kesildikten 12 ay geçmesine rağmen meme başından süt gelmesine denmektedir. Süt spontan (kendiliğinden) gelebileceği gibi sadece sıkmakla da gelebilir. Nedeni hiperprolaktinemi denilen hormonal bir bozukluktur. Beyindeki hipofiz bezinden süt salgılamasını uyaran prolaktin hormonu kontrolsüz olarak salgılanmaktadır. Bu salgının sebebi hipofizdeki iyi huylu bir adenom da olabilir.

Galaktoresi olan hiperprolaktinemik kadınlarda adet düzensizliği, adet gecikmeleri, infertilite gibi şikâyetler de olabilir.

Galaktore tespit edildiğinde kan prolaktin hormonu ölçülmeli ve hipofiz bezi röntgeni (spot sella grafisi) yapılmalıdır. Eğer hipofiz bezinden büyük boyutlarda bir adenom yoksa ilaçla tedavisi mümkündür. İlaçla tedvi edilirken düzenli olarak kontrollerin yapılması uygun olacaktır.

Memenin fibrokistik değişiklikleri ( fibrokistik hastalık)

Üreme çağındaki bir çok kadında izlenen bir çok kadında izlenen bir durumdur ( yaklaşık kadınların %30-50’si). En sık karşılaşılan yakınması memede ele gelen kitle ve ağrıdır. Çoğunlukla heriki memede birden görülür. Muayenede kitle olarak algılanması ilk başta kanserle karıştırılmasına neden olabilir. Ancak heriki memede birden olması ve aadet periyotlarında ağrıya neden olması ile kanserden ayrılır. Tanısı meme biyopsisi ile konur. Biyopsi sonucunda atipisi olmayan fibrokistik değişikliklerin saptanması tanıyı koydurur. Bu durum ilerki yaşlarda meme kanseri riskini arttırmamaktadır.

Memenin fibroadenomu:

Genç yaşlarda izlenen memenin iyi huylu bir tümörüdür. Sıklıkla bir yakınmaya neden olmadan meme muayenesi sırasında saptanır. Tanı ve tedavisi ameliyatla kitlenin çıkartılmasıdır.

Meme kistleri

Memede görülen kitlelerin birinci nedeni meme kistleridir. Üreme çağında sık görülür genellikle iki taraflıdır. Genellikle yakınma yapmazlar genellikle muayenede veya meme ultrasonu veya mammografide saptanırlar. Tanı ve tedavisi ince iğne aspirasyon biopsisisdir.