eski tüp bebek 

Tüp Bebek Tedavisinde niye yumurtlama arttırıcı ilaçlar kullanılır?

 27 Ocak 2014

 

Doğal bir siklusta, bir sonraki adet kanamasından 2 hafta önce olgunlaşmış follikülün içerisinden genellikle tek bir yumurta atılır. Follikül, yumurtanın atılmasından önce 16-22 mm'ye ka­dar büyüyen içi sıvı dolu bir kist, bir keseciktir. Genellikle bir follikül içerisinde tek bir yumurta vardır.

Tüp Bebek sikluslarında, amaç birden fazla follikül geliştirip bir­kaç yumurta birden toplama şansını maksimuma çıkartmak­tır. Döllenme gerçekleştikten sonra, en iyi embriyolar seçilip, rahim içerisine konur. Rahim içerisine uygun sayıda embriyo transfer edildikten sonra geri kalan iyi kalitedeki embriyolar daha ileri bir tarihte kullanılmak üzere dondurulabilir.

Yumurtlama uyarıcı ilaçlarla yumurtalıklar uyarıldığında genel­likle birkaç follikül büyür. Ne var ki, her follikülün büyüme hızı değişken olabildiği için yumurta toplama işlemi yeterli sayıda yumurta olgunlaştığı zaman uygulanır. Bunu sağlamak için, vücudun normal hormonal döngüsünü kontrol altına alan birtakım ilaçlar kombine olarak kullanılır.

FSH ve LH hormonlarının etkisi nedir?

Yumurtalıkları uyaran FSH ve LH denen hormonlar beynin içindeki hipofiz bezi tarafından salgılanır. FSH ve LH, yumurt­lamadan önce östrojen (E2) ve yumurtlama gerçekleştikten sonra progesteron salgılayan folliküllerin büyümesini sağlar. Östrojen rahim iç duvarı olan endometriumu kalınlaştırır, pro­gesteron ise endometriumu embriyoların yuvalanıp tutun­malarına hazır hale getirir.