eski tüp bebek 

Tüp Bebek Tedavisine Başlangıç

 27 Ocak 2014

 

Öncelikle genel sağlık taraması yapılır. Guatr, şeker has­talığı, Prolaktin yani süt hormonu yüksekliği, rahim ağzı hastalıkları, rahim duvarı polip ve myom benzeri sorunları tespit ve tedavi edilmelidir. Sigaranın bırakılması, faz­la kilolu olanlarda diete başlanması çok önemlidir.

İlaçlar:

Tedaviye başlamadan önce ilaçlarınızı hazırlamanız gerekmek­tedir. İlaçlarınızı düzenli, zamanında ve doğru kullanmanız çok önemlidir. İlaçlarınızı buzdolabının alt gözlerinde dondurma­dan saklayınız.

Eşinize ve size verilen ilaçları düzenli kullanmalısınız. Vitamin, aspirin, antibiotik ve bazen metformin ve benzeri ek tedaviler kullanılabilir.

Her hastanın kişisel özelliklerine göre değişik ilaç rejimleri kul­lanılır. Ancak, çoğu rejimler aşağıda adı geçen ilaç gruplarını içerir.

  • Decapeptyl: Günlük veya tek kez yapılan enjeksiyonlardır.
  • Suprefact: Burunspreyi şeklinde uygulanır.
  • Suprecur  : Burun spreyi şeklinde uygulanır.
  • Lucrin  : Cilt altı enjeksiyonlardır.

  Bu ilaçlara GnRH analogları adı verilir ve down regulation de¬diğimiz, hipofiz bezinin doğal olarak FSH ve LH üretimini kısarak, olgunlaşmakta olan folliküllerin erkenden bozulmalarını önleyerek çok önemli bir yer tutarlar.

  Aynı amaçla kullanılan ve yeni kullanıma giren Cetrotide ve Orgalutran isimli ilaçlar, cilt altı yoluyla ve kısa bir eğitimle kendi kendine uygulanabilen ilaçlardır. Antagonist olarak adlan¬dırılan bu ilaçlar ile tedavi süresi kısalmaktadır. Yumurtalıkların uyarılmasına başlanmasından sonra doktorunuz follikül geli¬şiminize göre bu ilaçları tedavinizin 5. günü civarında başlamanızı önerecektir.

 1. Gonal-F ve Puregon saf rekombinant FSH, Fostimon saf FSH, Menopur ve Merional saf üriner FSH-LH, Menogon ise üriner FSH ve LH hormonlarını beraber içe­rir ve bunlar günlük enjeksiyonlarla follikül gelişimini uyarırlar. Luveris isimli ilaç ise sadece LH içermektedir.

  Günümüzde ilaç teknolojisinde hızla gelişen değişimler nede­niyle yukarıda sayılan ilaçların bir kısmını eczanelerde bula­mayabilirsiniz. İlaçlarınızı temin etmekte yaşadığınız zorlukları doktorunuzla paylaşınız. Unutmayın ki tedaviniz kişiseldir ve size özel olarak ayarlanmaktadır.

 2. Ovitrelle ve Pregnyl ise HCG denen hormonu içerir ve yumurta alımı işleminden 2 gün önceki gece uygulanır. Bazen decapep­til ve Lucrin gibi ilaçlar da kullanılır. Bu hormonun etkisi büyümüş folli­küller içerisindeki yumurtaları olgunlaştırarak döllenmeye ha­zır hale getirmek ve aynı zamanda progesteron salgılanmasını başlatmaktır.

 3. Progesteron Hormon Desteği: Yumurta toplama işleminden sonra kapsül, vajinal fitil, jel veya enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bu ilacın amacı endometrium denen rahmin iç duvarına emb­riyoların yuvalanmasına hazırlamaktır. Yani luteal faz desteği amacıyla kullanmaktır. Progestan kapsül ağızdan veya vagi­nal, crinone jel vaginal, progynex ampül enjeksiyon şeklinde uygulanabilen progesteron hormon formlarıdır.