Tüp Bebek 

Baskılama (Süpresyon) gerekli mi?

 27 Ocak 2014

 

Yumurtaların tedavi sırasında beklenmeyen bir zamanda çat­lamasını engellemek yani LH hormonunu baskılamak için farklı yöntemler kullanılabilir. Tedaviye hazırlık dönemi sırasın­da doğum kontrol hapı kullanımını takiben burun spreyi veya enjeksiyonlara genellikle adet kanamasının ortalama 1 hafta öncesinden (Uzun Protokol), bazı durumlarda ise adetin 2. günü (Kısa Protokol) başlanır. Bu ilaçlara başlayacağınız tarihi doktorunuz belirleyecektir. Eğer antagonist protokolü kullanı­lacaksa bu durumda ön hazırlık devresini takiben adetin 2./3. günü yumurtlama tedavisine başlanır. Tedavinizin 5. günü civarında Cetrotide veya Orgalutran enjeksiyonlarına başla­nır. Bu durumda burun spreyi veya diğer ilaçlarla oluşturulan uzun protokol kullanılmaz.

Uzun protokol veya antagonist protokolünün etkinliği ve ba­şarısı birbirine benzer. Antagonist protokolünün en önemli avantajı daha kısa sürede ve daha az enjeksiyonla tamamla­nabilmesidir.

Tüp bebekte tedavi protokolü kişiseldir. Kişinin yumurtlama kapasitesi, yaşı, var olan hastalıkları ve daha önce kullanılan tedaviler göz önünde bulundurularak protokole karar verilir.

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Gülin- Xander Van Eck çifti, anne-baba olma yo
Anne olmak için tam 10 yıl bekledi. İnanılması
İngiltere\'den gelen Saadet-Mustafa Dumanlı Çi
Merhabalar, Siz İrenbe Ailesi’ne yeniden sons
Nilay ve Osman Tosun çiftiinin Deniz\'e kavuşm