Tüp Bebek 

Baskılama (Süpresyon) gerekli mi?

 27 Ocak 2014

 

Yumurtaların tedavi sırasında beklenmeyen bir zamanda çat­lamasını engellemek yani LH hormonunu baskılamak için farklı yöntemler kullanılabilir. Tedaviye hazırlık dönemi sırasın­da doğum kontrol hapı kullanımını takiben burun spreyi veya enjeksiyonlara genellikle adet kanamasının ortalama 1 hafta öncesinden (Uzun Protokol), bazı durumlarda ise adetin 2. günü (Kısa Protokol) başlanır. Bu ilaçlara başlayacağınız tarihi doktorunuz belirleyecektir. Eğer antagonist protokolü kullanı­lacaksa bu durumda ön hazırlık devresini takiben adetin 2./3. günü yumurtlama tedavisine başlanır. Tedavinizin 5. günü civarında Cetrotide veya Orgalutran enjeksiyonlarına başla­nır. Bu durumda burun spreyi veya diğer ilaçlarla oluşturulan uzun protokol kullanılmaz.

Uzun protokol veya antagonist protokolünün etkinliği ve ba­şarısı birbirine benzer. Antagonist protokolünün en önemli avantajı daha kısa sürede ve daha az enjeksiyonla tamamla­nabilmesidir.

Tüp bebekte tedavi protokolü kişiseldir. Kişinin yumurtlama kapasitesi, yaşı, var olan hastalıkları ve daha önce kullanılan tedaviler göz önünde bulundurularak protokole karar verilir.

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Nilay ve Osman Tosun çiftiinin Deniz\'e kavuşm
Elven ve Erkan çifti ve ikizlerinin öyküsü...
-196 °C\'dan Hayata Merhaba
Tüp Bebek Laboratuvarından Merak Ettikleriniz