eski tüp bebek 

Baskılama (Süpresyon) gerekli mi?

 27 Ocak 2014

 

Yumurtaların tedavi sırasında beklenmeyen bir zamanda çat­lamasını engellemek yani LH hormonunu baskılamak için farklı yöntemler kullanılabilir. Tedaviye hazırlık dönemi sırasın­da doğum kontrol hapı kullanımını takiben burun spreyi veya enjeksiyonlara genellikle adet kanamasının ortalama 1 hafta öncesinden (Uzun Protokol), bazı durumlarda ise adetin 2. günü (Kısa Protokol) başlanır. Bu ilaçlara başlayacağınız tarihi doktorunuz belirleyecektir. Eğer antagonist protokolü kullanı­lacaksa bu durumda ön hazırlık devresini takiben adetin 2./3. günü yumurtlama tedavisine başlanır. Tedavinizin 5. günü civarında Cetrotide veya Orgalutran enjeksiyonlarına başla­nır. Bu durumda burun spreyi veya diğer ilaçlarla oluşturulan uzun protokol kullanılmaz.

Uzun protokol veya antagonist protokolünün etkinliği ve ba­şarısı birbirine benzer. Antagonist protokolünün en önemli avantajı daha kısa sürede ve daha az enjeksiyonla tamamla­nabilmesidir.

Tüp bebekte tedavi protokolü kişiseldir. Kişinin yumurtlama kapasitesi, yaşı, var olan hastalıkları ve daha önce kullanılan tedaviler göz önünde bulundurularak protokole karar verilir.