eski tüp bebek 

Yumurtlama uyarıcı ilaçlara başlama

 27 Ocak 2014

 

Ultrasonda yeterli yumurta taslağı varsa, E2 ve FSH seviyeniz gereken düşüklükte ise (Gonal F, Puregon, Menogon, Meno­pur, Merional, Fostimon vs ile) yumurta uyarılmasına başlanabilir. İlaçlarınızı nasıl uygulayacağınız konusunda kısa bir eğitim yapılacaktır.

Doktorunuz veya koordinatör hemşireler size bu enjeksiyon­ları hangi dozda, nasıl ve kaç gün uygulayacağınızı bildirecek­tir. Bu sırada bir sonraki randevunuz da verilecektir.

Her muayenede kısa süren bir vajinal ultrason incelemesi ile follikül gelişimi izlenecek ve kanda E2 ölçümü sonrası ilaç dozları yeniden ayarlanacaktır. Lütfen aynı gün öğleden son­ra saat 15:00 ila 17:00 arasında telefon ederek doktorunuzu veya koordinatör hemşireyi arayınız ve sonuçlarınız ile ilgili olarak tedaviye devam ve bir sonraki randevu ile ilgili öne­rileri alınız.

Yumurta çatlatılması

Folliküller yeterli büyüklüğe gelmiş ve E2 seviyesi uygun ise, size artık HCG hormonu verilebilir. Bu hormonun ticari olarak Pregnyl 5000 IU ve Ovitrelle 250 mcg/0.5 ml formları mevcuttur.

Bu enjeksiyonu yumurta toplanması işleminden 34-36 saat öncesinde yaptırmak çok önemlidir.

Bu genellikle işlemin 2 gün öncesinin gecesi olacaktır. Enjek­siyonun tam zamanını doktorunuz veya koordinatör hemşire size bildirecektir.