İnfertllite 

İmmunolojik Faktörler

 27 Ocak 2014

 

İnfertil çiftlerin %5-10' unda bağışıklık sistemine ait faktörler tespit edilebilmektedir.

Antikorlar, vücudumuzu dış etkenlere karşı korumak üzere oluşturulan savunma sistemi elemanlarıdır. Geçirilen mikrobik hastalıklara, kişinin kan grubundan farklı kan gruplarına, bazı ilaçlara ve yabancı maddelere karşı geliştirilen antikorlar, temel olarak koruma amacındadırlar. Ancak bazen bağışıklık sisteminde meydana gelen aksaklıklar sonucu, kişi kendi dokularına karşı da antikor oluşturulabilir (otoantikorlar).

Sperme karşı antikor oluşturulması (Anti Sperm Antikor= ASA), erkek infertilitesinde ortalama %5 görülebilmektedir. ASA gelişimine neden olan durumlar tam olarak bilinmemekle birlikte, geçirilmiş bazı enfeksiyonlar, travma, sperm kanal tıkanıklıkları, genetik hastalıklar ve termal hasar gibi nedenler öne sürülmüştür. İnfertil erkeklerin %10' unda ASA tespit edilebilir.

Akut veya kronik prostat enfeksiyonunda da (Prostatit) ASA pozitifliği %80' e kadar görülebilmektedir. Varikosel varlığında da yine ASA pozitifliği artmıştır.

ASA tespit edildiğinde, kişilerin gebelik istemedikleri dönemde kondom (prezervatif) ile korunması pratik bir tedbirdir. Etkinliği tam olmasa da korunmada kullanılması en azından ASA oluşumunu azaltabilmektedir.

Spermlerin yıkanması ile ASA azaltılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu yöntemle de başarı oranları sınırlıdır.

Bağışıklık sistemini baskılayan bazı ilaçların kullanılması faydalı olabilir. İmmunolojik infertilitede en yaygın kullanılan ilaçlar steroidlerdir. Steroid tedavisi sonrası gebelik oranları %5 ile %50 arasındadır. Ancak bu tedavilerin kanıt değeri düşüktür.

ASA, spermin hareketini engeller. Dolayısıyla spermler rahim ağzını geçerek ulaşmaları gereken tüplere doğru da hareket edemezler. Bu engeli aşmak için aşılama (IUI= intra uterin inseminasyon) tedavisi kullanılabilir.

ASA pozitifliğinde üremeye yardımcı tekniklerin kullanılması gebeliğe ulaşma şansını arttırmaktadır. Tüp bebek yönteminin kullanılmasıyla gebelik oranları yüz güldürücü bir şekilde artmaktadır. İmmunolojik infertilitede tüp bebek ile gebeliğe %40-50 civarında ulaşılabilmektedir.