Röportajlar 

Maceracı embriyolar (Op.Dr. Dilek Aslan-Erkan Doğan Yeni Asır)

 29 Ocak 2014

 

İrenbe Tüp Bebek Merkezi Doktorlarımızdan Op. Dr. Dilek Aslan'ın Yeni Asır Röportajı

 

DOKTORLAR HAYATINI HİÇE SAYARAK YANGINDAN KURTARDI
Maceracı embriyolar

İrenbe Tüp Bebek Merkezi'nde çıkan yangında anne rahmine düşmeden alevler kurtarıldılar. Nakil başarılı oldu, şimdi sonuç bekleniyor

 

 


Ragıp Sümer ile 9 yıllık evli olan Serpil Sümer'e en büyük desteği Dr. Dilek Aslan, Embriyolog Füsun Karaaslan, hemşireler İpek Öntürkler ile Gözde Çakar veriyor

İzmir'in Alsancak Semti'ndeki İrenbe Tüp Bebek Merkezi'nde geçen cumartesi günü çıkan yangında, çalışanların hayatlarını hiçe sayarak kurtardıkları iki embriyo ve iki yumurta, henüz anne rahmine düşmeden macera dolu dakikalar yaşadı.
İki emriyo önceki gün Smyrna Art Tüp Bebek Merkezi'nde anne adaylarına başarıyla nakledildi.

Hayat öncesi...
Cumartesi günü jeneratörün aşırı ısınması sonucu başlayan yangında, kısa sürede tüm katları duman kapladı. Soğukkanlı davranan doktor ve hemşireler, 4. katta yatan 20 hastayı bina dışına taşıdı.
Bu sırada merkezde görevli Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Deniz Aslan ve embriyolog Füsun Karaaslan, dumanlar içerisinde hayatlarını hiçe sayarak yumurtayla spermin döllenmesiyle oluşan iki embiryo ve iki yumurtanın özel koşullarda saklandığı 'inkübatör' isimli cihazı buldu.
37 derece sıcaklıkta, yüzde 5 korbondioksit, yüzde 5 oksijenin bulunduğu cihazda yer alan iki embriyo ve iki yumurtayı alıp aynı koşulları yarım saat sağlayabilen küçük inkübatöre koydu. Aslan ve Karaaslan'ın dışarı çıkmak, embriyo ve yumurtaları başka bir tüp bebek merkezine zamanında yetiştirmek için önlerinde sadece 30 dakikaları vardı.

Zamanla yarıştılar
İki uzman embriyo ve yumurtaları Bayraklı'daki Smyrna Art Tüp Bebek Merkezi'ne götürmek üzere yola çıktı. Küçük canlıların yaşamaları için sadece 15 dakikaları kalmıştı. Bayraklı'daki merkeze zamanında yetişen iki kadın uzman, burada görevli doktor ve hemşirelerin yardımıyla embriyo ve yumurtaları büyük 'inkübatör' cihazına yerleştirdi.
Embriyoların sahibi iki çift yangın haberini alınca büyük korku yaşadı. 9 yıllık evli 26 yaşındaki Serpil ve Ragıp Sümer çifti sağlık personelinin özverileri sayesinde yaşatıldığını duyarak, büyük mutluluk yaşadı. Önceki gün çiftin doktoru Opr. Dr. Dilek Aslan, Bayraklı'daki merkezde, yangından son anda kurtarılan çiftin embriyosunu anne adayı Serpil Sümer'in rahmine nakletti. Sümer'in 12 gün sonra anne adayının hamile kalıp kalmadığını anlaşılacak.
Sümer çifti, "Yangın çıkınca çok korktuk. Ama doktorlarımız büyük bir özveri gösterdi. Maceralı bir olaydan sonra inşallah 9 yıllık özlemimiz olan yavrumuza kavuşuruz" dedi. Bu arada diğer embriyo da yine Bayraklı'daki merkezde anne adayına nakledildi. Yumurtalar da gerekli işlemlerden geçirilerek embriyo haline getirildi.

"İlk defa başıma geldi"
Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Dilek Aslan, ilk defa yangından emrbiyo ve yumurta kurtardığını ifade ederek, "Embriyo ve yumurtaların mutlaka bir tüp bebek merkezinde götürülmesi gerekiyordu. Bunu canımız pahasına başardık" dedi.

"Önce insan hayatı gelir"
Smirna Art Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi'nde görevli Embriyolog Handan Şendağ ise, insan hayatının her şeyden önemli olduğunu belirterek, "Embriyo ve yumurtalar bize zamanında getirildi. Her iki merkezin ekipleri olarak onların yaşatılması için elimizden geleni yaptık. Ailelere ve diğer tüp bebek merkezlerine, her zaman her türlü yardımı yapmaya hazırız. Bizim için önce insan hayatı önemli" diye konuştu.

 

Kaynak: Yeni Asır / 12.Ağustos.2006