Etkinlikler 

3.Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneği kongresi

 15 Ekim 2008

 

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneği kongresi 15-19 Ekimtarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirildi. Üçüncü kez düzenlenen kongrede üreme endokrinolojisi alanında ve yardımcı üreme teknikleri konusunda dünyadaki tüm yeni gelişmeler tartışıldı. 1490 katılımcıyla önemli bir doktor kesimine hitap eden kongre gerek yurt içinden gerekse yurt dışından konusunda uzman 30 dan fazla bilim insanının katkılarıyla son derece başarılı ve doyurucu oldu.

İrenbe Tüp Bebek Merkezi, Tüp Bebek Direktörü Op. Dr.Dilek Aslan'ın da konuşmacı olarak davetli olduğu kongrede bilimsel konuların yanı sıra sektörün ve klinisyenlerin sorunları da enine boyuna tartışıldı.

İnfertilite alanında en güncel konuların tartışıldığı kongrede en önemli konulardan biri de kanser olup kemoterapi veya radyoterapi almak zorunda kalan ancak doğurganlığını kaybetmek istemeyen kadınlardaki tedavi seçeneklerinin durumuydu. Dr. Joshua Johnson, yakın gelecekte kanser hastaları için yeni tedavi yöntemleriyle çocuk doğurma endişesinin ortadan kalkabileceği sinyallerini ortaya koydu.


Kök hücre çalışmalarına tıbbın birçok alanında olduğu gibi infertilite alanında da umut bağlanmaktadır. Bilindiği gibi günümüzde sperm üretimi olmayan birçok erkek hasta tüp bebek yöntemlerinden yararlanamamaktadır. Oysa embryonik kök hücrelerden sperm yapılabilmesi durumunda çocuk sahibi olamayan bu kişilere yeni bir tedavi seçeneği sağlanabilecektir. Deneysel çalışmalarda sperm yapılabildiğini gösteren Dr. Karim Nayernia herkesin heyecanlanmasına neden oldu.