Etkinlikler 

İrenbe’nin ilk tüp bebeği karnesini aldı

 11 Haziran 2006

 

İzmir'de, kurulan ilk özel tüp bebek merkezi İrenbe'nin, 1999 yılında dünyaya gelen ilk tüp bebeği,  Umutcan İsimbay karne sevincini, İrenbe doktorları ile paylaştı.

1998 yılında lisans alarak, tüp bebek merkezi olarak hizmet vermeye başlayan, İrenbe Kadın Hastalıkları ve Doğum Dal Merkezi Tüp Bebek Merkezi'nin 1999 yılında dünyaya gelen ilk tüp bebeği Umutcan İsimbay, ilk karne sevincini İrenbe doktorları ile paylaştı. Derslerinde son derece başarılı olan Umutcan, karnesini Prof. Dr. Nurettin Demir, Uzm. Emb. Füsun Karaarslan ve Op. Dr. A. Refik Keleş'e göstererek, uzun emekler sonucu kendisini dünyaya getiren doktorlara başarılı karnesi ile bir anlamda teşekkürlerini ifade etti. Doktor amca ve teyzelerinin elini öpen Umutcan, karne parası almayı da ihmal etmedi.

"Umutcan bizim ilk gözağrımız" diye konuşan Uzm. Emb. Füsun Karaarslan, "Umutcan'ın annesi Şenay Hanım, bizim ilk tüp bebek hastalarımızdan, onunda ilk tüp bebek denemesi. Şimdi fark ediyorum ki biz, bir sürü ilki bir araya toplayarak Umutcan'ı dünyaya getirmişiz. Neredeyse Şenay Hanım'dan aldığımız ilk yumurtayı hatırlıyorum. İşte o yumurtalar şimdi bize başarılı karnelerle teşekküre gelmişler. Bizim için çok büyük bir gurur kaynağı. O bana söz verdi üniversiteye girdiğinde de gelip beni bulacak, yaşamındaki tüm mutluluklarda onun yanında olacağız.  Umutcan'la birlikte İrenbe olarak bizimde deneyim ve tecrübelerimiz büyüyor. Biz giderek büyüyen bir aileyiz" diye de ekledi.

Umutcan henüz, tüp bebeğin ne olduğunu, hayal dünyasında yaratabildiği kadarıyla kavrasa da, Uzm Emb. Füsun Karaarslan, "Umutcan tüp bebeğin ne olduğunu kavrayabilecek çağa geldiğinde, biz ona ailesiyle birlikte gerekli açıklamayı yapacağız o zaman bizim için ne kadar özel bir bebek olduğunu daha iyi anlayacak" dedi.

 

37 yaşında anne olan Şenay Hanım, "Çocuk sahibi olmak için, bir süre İrenbe'de tedavi gördüm, aşılama denendi ama başarısız oldu. Benimde yaşım geçiyordu.

Teknolojik imkânlar elverdiği için tüp bebek denenmesine karar verdik. Ama 'Umutlar tükendi' dediğiniz anda böyle bir mutluluğu tattırdığı, bize dünyaları hediye ettiği için İrenbe tüp bebek ekibine ve tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz" dedi.