İnfertllite 

Rahim Ağzı Hastalıkları

 01 Aralık 2013

 

Rahim ağzı yani serviks, içinde bir kanal (servikal kanal) ve salgı bezleri yer alan, uterusun vajinaya açıldığı kısımdır. Dış etkenlere ve dolayısıyla enfeksiyonlara maruz kalma ihtimali vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sıklıkla serviksi de etkiler. Bu bölgenin enfeksiyonları, akıntı, ağrı ve ilişki sırasında ağrı veya kanama şeklinde kendini belli edebilir.

Bu bölgede yer alan salgı bezleri, bir nevi tükrük salgısı üretir. Bu salgı adetin dönemine göre farklı özellikler gösterebilir. Kimi zaman mukus şeklinde koyu kıvamlı- sümüksü, kimi zaman da daha sulu, fazla miktardadır.

Akıntının renginin koyu, kötü kokulu olması serviks iltihabını düşündürebilir.

Eğer iltihap kronikleşirse (Kronik servisit) bu bölgede yara (erozyon) tespit edilir.

Servikal erozyon (rahim ağzı yarası) tedavi edilmesi gereken bir durumdur. ilaçla tedavinin başarısı sınırlıdır. Hafif- orta vakalarda yakma veya dondurma (Krioterapi) işlemi yapılabilir, orta- ileri dereceli yaralarda tedavi LEEP ile yapılmalıdır. Leep, yaralı bölgenin yakılarak aynı zamanda çıkarılmasını içeren daha radikal bir tedavi metodudur. 

Smear aslında her kadından, hastalık olsun olmasın yılda bir kez alınması gereken bir testtir. Smear, muayene sırasında, rahim ağzı salgısından ince bir fırça ile alınır. Amaç, buraya dökülen hücreleri toplayarak kanser taraması yapmaktır.

İnfertilite nedenleri arasında sayılan servikal faktör, bu bölgedeki bir salgısal bozukluk nedeniyle spermlerin rahim içine geçişinin engellenmesidir. Dolayısıyla bu bölgenin enfeksiyonlarında, hastalıklarında tedavi gereklidir. Tedavinin uzun sürmesi veya bulguların kalıcı olması durumunda bu bölgeyi  by-pass edecek bir yönteme, aşılama tedavisine yani inseminasyona geçilebilir.

Rahim ağzının diğer sık karşılaşılan hastalığı servikal yetmezliktir. Rahim ağzı açıklığın normalden fazla olduğu bu durum, tekrarlayan düşüklere, erken doğuma, su kesesinin erken açılmasına neden olurken, enfeksiyonlara yatkınlığı da arttırır.

Servikal yetmezlik tedavisi genellikle gebe kaldıktan sonra yapılır. Serklaj isimli bir yöntemle rahim ağzına dikiş atılarak bu alan daraltılır.

Servikal yetmezliğin tersine, nadiren rahim ağzının kapalı olması veya çok dar olması görülebilir. Servikal stenoz denilen bu durum genellikle rahim ağzına yapılan müdahalelerden sonra görülür. Bu bölgenin aşırı dar olması, gerisinde, yani rahim içinde kan toplanmasına neden olabilir. Tedavi bujilerle rahim ağzının genişletilmesidir.

Rahim ağzında nadiren kanser veya kanser öncüsü hastalıklar tespit edilebilir. Bu hastalıkların tedavisi ve takibi ilgili bölümlerde anlatılacaktır.