İnfertllite 

Tüplerin Tıkalı Olması

 01 Aralık 2013

 

Gebelik oluşumu için gereken şartları özetlerken, spermlerin tüplere ulaşması için, tüplerin açık olması gerektiğini söylemiştik. Tüpler açık olmazsa yumurtalıktan atılan yumurta tüpün içine alınamaz ve sperm ile buluşamaz. Sağlıklı bir tüp ve sağlıklı bir tüp-yumurtalık ilişkisi gereklidir.

Tüplerin tıkanmasına yol açan etmenlerin en bilinenleri iltihaplardır. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar başta olmak üzere tüm genital sistem enfeksiyonları tüplerde kalıcı hasar, tıkanıklık yapabilir.

Tüplerde kalıcı hasar bırakan bir diğer hastalık grubu da endometriozistir. (Bakınız endometriozis)

Her iki neden de tüplerin iç bölgesinden veya dış bölgesinden nüfuz ederek tüpün yapısını bozabilir.

Hidrosalpinks, tüp kanalı boyunca sıvı toplanmasıdır. Nadiren nedeni bulunamaz. Genellikle enfeksiyonlara ikincildir. Tüp içinde toplanan sıvı, içerdiği zararlı maddeler nedeniyle de gebelik oluşumuna ve devamına zarar verir niteliktedir. Bu tip bir durumda her iki tüpün alınması ya da rahim ile ilişkisinin ortadan kaldırılması tüp bebek başarısını arttıracaktır.

Piyosalpinks, tüp içinde iltihabi sıvı (irin) toplanmasıdır. Ciddi bir durumdur. Acil tedavi, hastanede yatış ve ameliyat gerektirebilen bir enfeksiyondur.

Nedeni ne olursa olsun, tüplerin tıkanık olması gebelik oluşumunu engeller. Bazen tek tüp tıkalıdır. Diğer tüp sağlıklı ise bu durumda gebeliğe ulaşma şansı vardır. Ancak her iki tüp de sağlıksız, tıkalı ise gebeliğe ulaşmak için öncelikle mikro cerrahi ile tüplerin açılması denenebilir. Tüpler cerrahi ile açılamazsa veya açılamayacak derecede hasar görmüşse bu durumda tüp bebek yöntemi tek alternatiftir.