İnfertllite 

Erkek İnfertilitesinde CERRAHİ TEDAVİ

 01 Aralık 2013

 

İnfertilite faktörü olarak varikosel tespit edildiğinde bazı durumlarda varikoselektomi yapılır.

Daha önce de bahsedildiği gibi cerrahi tedavi kararı verilmeden önce, infertilite nedeni olabilecek diğer etkenler ve kadın faktörü de dikkatle sorgulanmalıdır.

Varikosel, sperm yapısını, sayısını, hareketliliğini olumsuz etkileyebilir. Her kişide farklı etki görülebilmektedir. Bazen tüm sperm parametrelerini etkileyebileceği gibi, sadece sayı, sadece şekil veya sadece hareket bozukluğuna yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ise, varikosel olmasına rağmen sperm üretimi hiç etkilenmeden tamamen normal devam edebilmektedir.

Klinik varikosel tespit edilmişse, sperm parametrelerinde bozulma varsa ve kadın faktörü araştırmaları normalse, cerrahi tedavi gerekebilir.

Varikosel, testiste yer alan venlerin aşırı genişlemesi olduğuna göre bu varisli damarın bağlanması ile tedavi olacaktır. Testisin toplardamar akımını düzenlemeye yönelik, küçük bir cerrahi müdahale yapılır. Bu operasyon, birkaç farklı yöntemle yapılabilir.

Cerrahi tedavi başarı oranı %60-70 olarak bildirilmektedir. Yani, varikoselin tekrarlama riski vardır. Kılcal damarların kurduğu yeni ağsı bağlantılarla varikosel tekrar oluşabilmektedir.

Eğer infertilite için başka neden yoksa varikosel operasyonu sonrası gebelik oranı %10 ile %70 arasındadır.

Erkek infertilitesine sebep olabilen diğer cerrahi tedavi gerektiren faktörler şu şekilde özetlenebilir;

  • inmemiş testis
  • geçirilmiş vazektomi
  • inguinal fıtık kesesi onarımı sırasında vas deferens zedelenmesi