İnfertllite 

Ultrason

 01 Aralık 2013

 

İnfertilite incelemelerinde ultrason muayenesi özel bir yer tutar. Hem ilk başvuruda, hem de tedavi ve takip protokollerinde ultrason size en sık uygulanacak incelemedir.

Ultrason yöntemi olarak vajinal ultrason tercih edilmelidir. Hem iç genital organlara (rahim ve yumurtalıklara) yakınlığı nedeniyle, hem de daha iyi görüntü sağlaması nedeniyle vajinal ultrason uygulanır. Ayrıca idrar kesesinin dolu olması da gerekmediğinden her istendiği an uygulanabilmesi hem kadın hem de doktor açısından bir avantajdır. İdrara sıkışıklık abdominal ultrason için gereklidir ve kadın için konforsuz olması bir yana, vakit kaybı da yaratmaktadır.

Vajinal ultrason ile uterus ve overler (yumurtalıklar) değerlendirilir. Uterus yapısı, büyüklüğü, şekli, myom vb hastalıkları değerlendirilir. Endometrium kalınlığı ölçülür.

Vajinal ultrason, yumurtalık ve tüplerin değerlendirilmesi için de avantajlıdır. Yumurtalık büyüklükleri, içerdiği folliküller, kist varlığı incelenir. Tüplerde sıvı toplanması (hidrosalpinks) araştırılır.

Tedavi sürecinde ultrason, follikül büyümesinin takibinde kullanılır.

Yumurta toplanması (OPU= Ovum Pick-Up) da yine özel dizayn edilmiş, gelişmiş bir vajinal ultrason cihazı ile yapılır. 

Embriyo transferi sonrası, veya gebelik oluşması durumunda da gebelik kesesinin gelişimi ultrason ile izlenecektir.

Erkek infertilite faktörlerinin tespit edilmesi durumunda, testislere yönelik ultrason ile inceleme yapılır.

Doppler ultrason, kan akımının değerlendirilmesinde kullanılır. 

Ayrıca son yıllarda rahim içine sıvı verilerek yapılan bir özel ultrason yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu yönteme hidrosonografi (SİS) de denmektedir. Bu yöntemle rahim iç dokusu rahim filmiyle yakın hassasiyette değerlendirilir. Ancak tüp değerlendirilmesi açısından rahim filmi daha avantajlıdır.