görünmez sayfalar 

5. Hafta

 01 Aralık 2013

 

Bu haftanın başından itibaren (1 haftalık adet gecikmesi) idrarda gebelik testleri uygulanabilir. Ancak idrarda yapılan gebelik testi negatifse gebelik kesin olarak yok demek değildir. Belki de yumurtlamanız geç olmuş buna bağlı olarak gebelik hormonunuz beklenen seviyelere henüz ulaşamamışolabilir. Gebelik hormonu kanda belirli bir düzeye çıktıktan sonra idrarla atılmaktadır. Bu yüzden gebelikten şüpheleniyorsanız doktora başvurup kanda gebelik testi yaptırabilir veya 1 hafta daha bekleyip adet gelmemişse idrar testini tekrar edebilirsiniz.

Gebelik testiniz negatif olsa da bir sonraki adetinizi görene kadar gebelik açısından risk yaratabilecek durumlardan kaçınmanızda fayda vardır (röntgen çekimi, ilaç kullanımı vb).

Gebeliğin bu haftasında anne adayı kanda yükselen gebelik hormonları nedeni ile gebelik belirtilerini yaşamaya başlar. Gebeliğin henüz başında bulantı ve kusmalar başlayabilir. Meme dokusu da gebelik hormonuna yanıt vereceğinden memelerde dolgunluk ve duyarlılık artışı hissedilebilir. Uterus büyümeye başlar ve idrar torbasına bası yapar. Bunun sonucu olarak anne adayı sık sık tuvalete gitmekten yakınmaktadır. Gebeliğin erken dönemindeki belirtiler kadından kadına ve gebelikten gebeliğe farklı olabilir.

Bebeğin gelişimi henüz hücresel boyutta olduğu için 5. haftada ultrasonografik olarak bebek izlenemez, ancak transvaginal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir. Gebelik testiniz pozitif iken, transvaginal ultrasonda gebelik kesesinin rahim içerisinde görülmemesi durumunda, doktorunuzun dış gebelik uyarısınadikkat ediniz.

Henüz embriyo aşamasında olan bebek, ilerde beyin-sinir dokusu ve cildi oluşturacak ektoderm; kalp-dolaşım sistemi, kemikler, kas, böbrek ve üreme organlarını geliştirecek mezoderm; sindirim sistemini oluşturacak endoderm olmak üzere 3 tabakadan oluşmaktadır. Bu erken dönemde bile gebeliğin kalp-dolaşım sistemi fonksiyon görmeye başlamıştır.

Bu hafta da yapılması gereken tetkikler:

Transvaginal ultrason,

Serviko-vaginal smear,

Kan grubu, Hepatit-B virüsü yüzey antijeni(HBsAg) taraması