Gebelik & Doğum 

6. Hafta

 01 Aralık 2013

 

Bu haftada genellikle sabah bulantıları belirginleşmiştir, bulantı günün diğer saatlerinde de devam edebilir. Bulantı bazı kokulara karşı artabilir bu kokular hoşlanılmayan bir yemeğin kokusu olabileceği gibi parfüm kokusuyla bile bulantısı başlayan gebeler vardır. Anne adayının canının istediği şeyi istediği kadar yemesi önerilmektedir. Bu dönemde anne adayı bazı besinleri almaya zorlanırsa gebeliğin ilerleyen dönemlerinde mutlaka alması gereken bu besinlere karşı tiksinti gelişebilir.

Henüz organ gelişimi aşamasında olan bebekte dışarıdan alınabilecek her türlü toksik madde zararlı etkiler yapabilir. Bu nedenle gebeliğin erken dönemindeki anne adayı gereksiz ilaç kullanımından kaçınmalıdır. Sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Ayrıca perma, saç boyası gibi işlemler ertelenmelidir.

Bu dönemde embryo yaklaşık 3 mm boyundadır ve hızla büyüyecektir. Yüzü oluşturan gözler, kulak ve ağız şekillenmeye başlar. Kalp çalışmaktadır. Ultrasonda kalp hareketleri izlenebilir. Diğer organlar da hızla gelişmektedir.

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Gülin- Xander Van Eck çifti, anne-baba olma yo
Anne olmak için tam 10 yıl bekledi. İnanılması
İngiltere\'den gelen Saadet-Mustafa Dumanlı Çi
Merhabalar, Siz İrenbe Ailesi’ne yeniden sons
Nilay ve Osman Tosun çiftiinin Deniz\'e kavuşm