görünmez sayfalar 

10. Hafta

 01 Aralık 2013

 

Sabah bulantıları azalmaya başlasa da bazı gebelerde daha uzun süre devam edebilir. Bu haftalarda gebelik hormonlarının da etkisi ile anne adaylarında sinirlilik gibi ruhsal değişiklikler gözlenebilir. Daha ileriki haftalarda bu şikâyetler gerileyecektir. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren kan volümü artar. Bu artmış kan volümü kalbin işini arttıracağından kalp atım hızı artar. Ayrıca vücudun alt kesimlerinde, karında ve memede variköz damarlar belirginleşir.

Gebelikte kilo alımı, gebeden gebeye, gebelikten gebeliğe farklıdır. Bu dönem boyunca alacağınız kilolar gebelik öncesindeki ağırlığınıza bağlıdır. Gebelik boyunca yaklaşık 10-15 kilogram alınmaktadır Düzenli beslenmenize rağmen aşırı kilo alıyorsanız bu gebelik nedeni ile vücudun aşırı sıvı toplamasına bağlıdır. Doktorunuz önermedikçe estetik nedenlerle diet yapmayınız. Dengeli beslendiğiniz sürece gebelikte aldığınız kilolar doğum sonrasında kaybolacaktır.

Artık belli başlı eklemlerin oluşumuna bağlı olarak bebek anne rahminde serbestçe hareket etmektedir. Çok küçük olması nedeni ile bu hareketler anne tarafından henüz hissedilmez.