görünmez sayfalar 

18. Hafta

 01 Aralık 2013

 

Gebeliğe bağlı hormonal değişikliklerin anne vücuduyla uyum sağlaması sonucu şikâyetlerin hafiflemeye başladığı, gebeliğinizin en güzel dönemine giriyorsunuz. Bununla birlikte bazı şikâyetleriniz olabilir. Gebelikte artan kan volümü nedeni ile ağır iş yükü altında kalan dolaşım sisteminizin cevap yeteneğinde azalma olur. Bu nedenle, ani vücut postürü değişikliklerinde hipotansiyon ve buna bağlı olarak baygınlık hissi olması doğaldır. Ani ayağa kalkma gibi durumlarda hissedilebilir. Rahminiz göbek hizasının 1-2 parmak altındadır.

Bebeğiniz 220 gram ağırlığına ulaşmış, nerede ise tam bir insan görünümünü almıştır. Parmak uçları oluşmaya başlamıştır. Gözler yüzde tam yerini almıştır. Mekonyum denilen bebeğin kakası bağırsaklar içinde birikmeye başlamıştır.

Bebeğinizin hareketlerini 24. haftaya kadar hissetmemek normaldir. Bebek ultrasonda izlendiğinde hareketlidir, ancak bu hareketlerin sizin tarafınızdan hissedilebilecek kadar kuvvetli olması zaman alabilir. Bebeğinizin ilk hareketini hissetmek, sizi şimdiye dek içinde bulunduğunuz duygulardan farklı bir mutluluk sürecine sokacaktır.