görünmez sayfalar 

Emzirme

 01 Aralık 2013

 

Hastanede bebeğin anne ile aynı odada kalması emzirme açısından olumlu etki sağlar. Doğum odasında giydirilen bebek en kısa sürede anne kucağına verilip emzirmeye başlanmalıdır. Sezaryen ile doğum yapmış anneler de en geç 1 saat içinde emzirmeye başlar.  Erken emzirme ile anne sütü salgısı artar, anne-bebek ilişkisi olumlu yönde gelişir, ayrıca bebekte gelişebilecek sarılık, kan şekeri düşüklüğü önlenmiş olur.

Beslenme sıklığı anne sütü alan bebeklerde bebeğin isteğine bırakılmalı ancak emme isteksizliği olan veya çok uyuyan bebeklerin beslenmesi için gayret gösterilmelidir. Sağlıklı bebekler genellikle günde 10-12 kez beslenmek ister. Öğün araları 1,5-2 saat olabilir, 3-4 saatlik sürede bebek uyanmazsa uyandırılarak emzirilmelidir. Emzirme süresi bebek emmeyi bırakıncaya kadardır. Bu süre genellikle ilk günlerde 10 dakika sonra 10-20 dakikadır. İlk günlerde anne bebeğini yatarak emzirebilir, daha sonra oturur durumda emzirmelidir. Emzirme problemleri olduğunda doktora danışılmalıdır.

Bebeği tutarken ilk aylarda baş kontrolü olmadığı için başını da desteklemek gerekir. Yatış pozisyonu olarak bebeğin yan yatırılması tercih edilir.