görünmez sayfalar 

Deri ve göbek bakımı

 01 Aralık 2013

 

Bebeğin cildi doğumda verniks adı verilen beyaz bir madde ile kaplıdır, bu madde bebeğin ısı kaybını önler ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Bu nedenle bebeklerin doğumdan hemen sonra yıkanması önerilmemektedir. Doğumdan sonraki birkaç gün içinde vücutta sivilce benzeri toksik eritem adı verilen sivilceye benzer döküntü görülebilir, kendiliğinden geçer.

Göbek bakımı günde 1-2 kez göbeğin antiseptik madde ( %70 alkol ) ile silinip steril gazlı bez kapatılması ile yapılır. Göbek mümkün olduğunca kuru ve temiz tutulmalıdır, genellikle 7-14 günde düşer prematürelerde göbeğin düşmesi 20 günü geçebilir.

Bebeğin ilk banyosu ısı kontrolü sağlandıktan sonra yaptırılır. Göbek düşmeden önce dikkatli bir şekilde yıkanabilir veya silinebilir, göbek düştükten sonra yıkamak daha kolaydır. Banyo için kaynatılıp 37 C ye kadar ılıtılmış suyla, pH uygun bebe sabunu veya şampuanı kullanılır. Banyo süresi birkaç dakika civarında olmalıdır. Yazın her gün, kışın haftada birkaç kez yıkanır. Haftada 3 defadan fazla şampuan kullanılırsa cildi kuruyabilir.