Menopoz ve Osteoporoz 

Ağızdan alınan ilaçlar

 01 Aralık 2013

 

Ağızdan kullanılan menopoz ilaçlarında kadının ihtiyacı olan hormonlar tablet içersinde ve barsaklardan emilecek şekilde düzenlenmiştir. HRT'de kullanlınan ilaçlar estrojen, progesteron hormununu içerir. Bu hormon deriveleri Hormon tedavisinde tek başlarına veya biribirleri ile kombine bir şekilde kullanılır.

Menopoza etkilerini önlemek için kullanılan hormon estrojendir. Ancak progesteron ilave edilmeden kullanılan estrojen rahim üzerinde kanser yapıcı etki gösterebilir. Bu nedenle rahimi alınmamış menopoz hastalarında estrojenin bu etkisini önlemek için progesteron hormonu da tedaviye eklenir. Tedavi boyunca hormonlar kesintisiz olarak veya kesintili olarak verilmektedir. HRT alan kadında 1 adet siklusu 30 gün olarak kabul edilir. Henüz tam olarak menopoza girmemiş kadınlarda vücutta bir miktar daha estrojen salgılandığı için 21 günlük ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlarda 21 günün sonunda aynı doğum kontrol haplarında olduğu gibi 7 gün ara verilir ve bu arada adet kanaması olur.

Rahmi alınmamış hastalarda kullanılan ilaçlar genelde Estrojen+Progesteron şeklindedir.  Estrojene progesteron ilavesi iki şekilde olabilir.

  • Siklik HRT
  • Devamlı kombine tedavi

Siklik hormon replasman tedavisinde  estrojen 30 veya 21 gün boyunca devamlı alınırken progesteron tedaviye 10-12 gün eklenir. Bu şekilde menopoz öncesi hormonal düzey aynı şekilde taklit edilir. Bu tedavi metodunda hastalar düzenli olarak adet kanamsı görürler. Bu tedavi metodu genel olarak menopozun ilk yıllarında olan kadınlar için uygundur. Bu dönemde kadınlar genellikle adet kanaması görmek istemektedirler. Bu tedavi metodunda doğal siklus taklit edildiği için doğal siklus adetlerine benzer yakınmalar olabilir. Söz gelimi adet öncesi gerginlik hissi, memelerde hassasiyet vb.

Devamlı kombine tedavi protokolünde ise estrojen ve progesteron hergün aynı dozlarda alınır. Bu yöntemde kadın ihtiyacı olan hormonu alırken adet kanaması görmez. Çünki hergün alınan progesteron endometriumun (rahim iç zarı) kalınlaşmasını ve dolayısıyla kanamasını engeller. Postmenopozda ilerki yıllarda istenen tedavidir. Bu dönemde artık kadın adet görmek istemez bu tedavi protokolü ile bu sağlanır. Ancak tedavinin başlangıcında ( özellikle ilk 3 ay) düzensiz lekelenme tarzında adet kanamaları olabilmektedir.