İnfertllite 

Histeroskopi

 08 Aralık 2013
Histeroskopi, ince bir teleskop ile rahim içinin gözlenmesidir. Kullanılan küçük çaplı aletler ile aynı zamanda rahim içi hastalıkları tedavi edilebilmektedir.

Histeroskopi

Histeroskopi, ince bir teleskop ile rahim içinin gözlenmesidir. Kullanılan küçük çaplı aletler ile aynı zamanda rahim içi hastalıkları tedavi edilebilmektedir.

Gebelik oluşumu için gereken şartları özetlerken, spermlerin tüplere ulaşması için, rahim iç boşluğunun (uterus kavitesinin) sağlıklı olmasının şart olduğunu ve döllenmeden sonra oluşan embriyonun, rahim iç bölgesinde kendine hazırlanan ‘yuva’ya yerleşebilmesi gerektiğini söylemiştik. Eğer bu yuva sağlıklı olmazsa, embriyo ya yerleşemez, ya da kısa sürede abortus (düşük) ile kaybedilir.

Histeroskopi, rahim yapısal bozukluklarından, rahim içinde yerleşen myom, polip gibi kitlelerden, rahim içi yapışıklıklardan (Asherman sendromu) veya rahim içi bölmelerinden şüphelenildiğinde uygulanır. Ayrıca, tüplerin uç kısmının tıkalı olduğu durumlarda da uygulanabilir.

Histeroskopi, uygun teknikle yapıldığında çok başarılı sonuçlar veren modern bir yöntemdir. Bazen laparoskopi ile aynı seansta yapılır.

Her cerrahi işlem gibi yan etki riskleri taşır. Kullanılan sıvıların işlem sırasında iyi takibi gerekir. Dikkatli ve tecrübeli ellerde yan etki riski minimal düzeye inecektir. Enfeksiyon, kanama, uterus perforasyonu nadir görülür.

İşlem, sıklıkla genel veya epidural anestezi altında yapılır. Rahim ağzı (servikal kanal) histeroskopi aletlerinin çapı kadar genişletilir. Daha sonra küçük bir teleskopla rahim içine girilir. Görüşü kolaylaştırmak için aynı anda gliserin ile rahim içi işlem boyunca yıkanır. Teleskopun yanı sıra takılabilen özel makas ve aletlerle tespit edilen yapışıklıklar açılır, kitle vs. temizlenir. Bazen yapışıklıkların veya bölmelerin açılması birden fazla seansta yapılır. Bu şekilde sonuç daha sağlıklı olacak, yan etki riski azalacaktır.

Histeroskopi, modern teknolojinin en belirgin avantajlarını sunan bir yöntemdir. Önceleri tanı dahi konamayan bir çok durumun tedavisini mümkün kılmaktadır.

Ofis histeroskopi, histeroskopinin özel bir şeklidir. Lokal anestezi altında da uygulanabilen, mini histeroskoplarla yapılır ve genellikle tanısal amaçla kullanılır. Geniş kanallı klasik histeroskopiye oranla daha kolay uygulanabilmekte ve sıvı ortam olarak glisin yerine serum fizyolojik kullanılabilmektedir. Hem daha pratik hem de daha az komplikasyon ihtimali olması nedeniyle tüp bebek öncesi adeta ultrason muayenesi kadar sıklıkla ve rutin yapılır hale gelmiştir.

İLGİLİ YAZILAR

En az 1 yıl korunmasız düzenli cinsel ilişkiye
Gebelik oluşumu için gereken şartları daha önc
Yumurtlama tedavileri, kadının yumurtlamasını
Spermlerin yumurta ile buluşmasını kolaylaştır
Histeroskopi, ince bir teleskop ile rahim için