blog image
Genetik tarama Yöntemi (PGD) ile yıllar sonra gelen çifte mutluluk.

Eşlerin en büyük hayalidir evlat sahibi olabilmek. Ancak ne yazık ki her aile için bu hayallerinin gerçek olması o kadar kolay olamayabiliyor.

Çiftimiz evlatlarına kavuşabilmek için zorlu bir mücadeleden geçen ailelerimizden. Hikayeleri çok derin ve uzun... Merkezimize gelmeden önce hepsi düşükle sonuçlanan 4 tüp bebek denemeleri olmuş. Bu arada maddi ve manevi epey yıpranan ailemizin yolları İRENBE ile kesişiyor.

Yapılan kromozom ve genetik testlerinde eşinde kromozom bozukluğu olduğu tespit edildi. Dr. Kaan Bozkurt tarafından yaklaşık 1 yıl süren tedavi ile kromozom analizi yapılan embriyolardan kaliteli olanların seçilmesi sonucu hastamızın transferi gerçekleştirildi. Ve büyük bir özlemle, sabırla, umutla evlat sahibi olacakları günü bekleyen güzel ailemizin sonucu pozitifti.
Gebeliği boyunca da Dr. İsmail Küçük tarafından büyük bir titizlikle takip edilen ve risk oluşturabilecek en ufak ayrıntıların hesaplanması sonucu Hüveyda hanım dünya tatlısı ikizlerini sağlıkla kucağına aldı. İRENBE Dergisi için keyifli bir röportaj ve çekim gerçekleştirdiğimiz çiftimize tüm samimiyetleriyle hikayelerini bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba 39 yaşındayım, eşim 41 yaşında

Çocuk sahibi olmaya ne zaman karar verdiniz?

Evliliğimizin ilk yılından sonra bebek sahibi olmaya karar verdik, fakat gebe kalamadım..Uzmana göründüğümüzde bende pko sorunu olduğunu öğrendik. hiç bir zaman çoçuk sahibi olamamak gibi bir düşünceyi aklımıza getirmedik. ama bu rahatsızlıktan dolayı biraz zaman alacağını öğrendik.

Size İrenbe’yi kim tavsiye etti ve tanışmanız nasıl oldu?

İş ortağımız olan Dr Recai Yılmaz beyle durumu paylaştığımızda neden tüp bebek denemediğimizi, bu yolla hiç olmazsa kendimizi yıpratmadan bebek sahibi olabileceğimizi söyledi. konuyla ilgili başarılı merkezleri araştırıp 4 defa tüp bebek denemesi  gercekleştirdik. hepsinde de hamilelik oldu fakat düşükle sonuclandı.sonrasında yapılan genetik ve kromozom testlerinde eşimde kromozom bozukluğu olduğunu öğrendik.

Bir süre tedaviye ara verdik ve tesadüf eseri nette İrenbe tüp bebek merkezini ve Dr Kaan Bozkurt'un başarılarıyla ilgili  yazıları okuduk. randevu alarak kaan beyle görüştük.durumumuzu anlattıktan sonra bize bu kromozom sorununu halletmeden sonuç almamızın çok zor olduğunu söyledi ki diğer merkezler bunu bildikleri halde hiç bir sorun olmaz  diye bir çok kez deneme yaptılar.Bu arada kaan bey nette bir kadın sitesinde oldukca meşhur J oradaki bayanların hepsi kendisinde ve merkezinizde tedavi olmuş ya da olmaya devam edenlerden oluşuyor.

Kaan beyle ilk görüşmemiz çok rahat ve pozitif geçmişti. bir çok hastası çok sert bir yapısı olduğunu söylesede , biz ilk görüşmemizde tam tersi bir algıyla ayrıldık.hani bir insanın yüzüne baktığınızda anlarsınızya  , tamam dedik doktorumuz bu.ve herseyden önemlisi gercekten alçak gönüllü ve inançlı olması bizede pozitif enerji vermişti

Peki, tedavi sürecinizden biraz bahseder misiniz?

Ve nihayet testlerden sonra tedaviye başladık. tam 1 sene süren uzun yorucu bir dönemdi.cok kez yeter artık kaan bey transfer yapalım desekde eğer koşullar uygun değilse yapmam git dinlen öyle gel demişti J toplanan embriyolar genetik teste gönderilecek ve testi geçen transfer yapılacağı için 2 defa yumurta toplama yaptı.amaç şansımızı artırmaktı.bunu atlattık hadi transfer derken bu sefer rahim kalınlaşmasında sıkıntı cıktı ertelendi.derken beklenen gün geldi.ama bizde hem heyecan hemde korku var ,defalarca düşük yaşamışım ,her seferinde tamam oldu derken sonuç hüsran.bu son deneme diyerek yola  çıkmıştık zaten.

Bir yandanda olumlu yada olumsuz bu süreç bitecek diyede sevinmiyor değildik hani.ancak yaşayan bilir gerçekten manevi ve maddi olarak yıkıcı bir süreç.fazla uzatmayayım ,elimizde genetikten geçen 2 embriyo kalmıştı ve ikiside transfer edildi.ilk test günü inanın gelmek bilmiyor.koca 1 sene geçtide o 12 gün geçmek bilmiyor.

İkiz olduğunu öğrendiğiniz an neler hissetiniz?

İlk beta hcg testini aldığımızda inanamadık . sonuç pozitif  ve ikiz ,fakat yinede endişeler bitmiyor ki.daha yolun başındasınız yani.ikinci test üçüncü test ,yok ilk 3 ay,o bitti kalp atışını bir duysak derken emin olun hem enişeli hem tetikte bir hamilelik gecirdim.

Birazda hamilelik sürecinizi dinleyelim. nasıl bir hamilelik geçirdiniz?

Gebelik takibimizide Dr İsmail Küçükle yaptık.hamileliğimi önce allah sonra kaan beye kzılarımıza sağlıcakla kavuşmamızıda ismail beye borçluyuz. hamileliğimin 8 , ayı dolduğunda ismail bey oluşan bir aksiliği tespit etmeseydi belkide bebeklerimizi kaybedecektik.o yüzden ona minnet ve can borcumuz var.kısacası tüm ekibiniz bizimle beraber üzüldü bizimle beraber sevindi.hepiniz bizim için çok değerlisiniz.

İrenbe hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Etrafımda bu konuda sorun yaşayan herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.bir çok deneme yapan bir çift olarak şunu söyleyebilirim bu durum istismara çok açık.bir çok merkez ben paramı alayım sonuç ne olursa olsun düşüncesinde.

Tüp bebek düşünen çiftlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Nacizane olarak en büyük tavsiyemiz eşlerin birbirine karşı anlayışlı ve sabırlı olması.gerçekten zor  bir süreç fakat doğru merkez ve doğru ekiple bu süreç çok daha rahat geçiyor.bu yüzden çok iyi araştırsınlar.

ve son olarak bu vesileyle her birinize ayrı ayrı tesekkür ederiz. sizleri seviyoruz. saygı ve sevgiyle kalın

  • Gönderiyi Paylaş