pexels-photo-412295
Kadın ve Cinsel Problemler

Erkek cinselliğinin rahat konuşulabilmesine karşın, kadın cinselliği pek dile getirilmez, “ayıp” olarak nitelendirilir. Bu durumda kadınlar çevreden “gizlice” veya “örtülü” duyumları ile kendi sorunlarına çözüm bulmaya çalışırlar. Oysa kadınlarda da tedaviyi gerektirecek boyutta ciddi sorunlar hekimler tarafından saptanıp akılcı tedavi seçenekleri ile sorunları çözülebilir. Her kadının sorunun bireysel bazda ele alınması gerektiği unutulmamalıdır, bir kişinin cinsel sorunu ve tedavisi, bunun altında yatan nedenler, anatomik farklılıklar, partner farklılıkları nedeniyle başkalarından farklıdır. Bu yazı dizimizde kadın cinsel sorunlarından olan cinsel istek bozuklarındanolan cinsel isteksizlikten (libido azlığı) söz edilecektir. Bir sonraki yazı dizimizde ise orgazm bozuklukları konu edilecektir. Kadınlarda cinselliğin karmaşık olduğu ve bu nedenle de bu tür sorunların yalnızca ve hekim gurubu değil farklı branşlardan hekimlerin birlikte çalışması ile aşılabileceği de unutulmamalıdır.

Kadında cinsel istek ve cinsel istek azlığı nedir?

Cinsel ilişki açısından arzu ve fantazilerin az olması durumudur. Bu durumda ne kadar sık sorusu gündeme gelir. Ancak bunun standart bir değeri söylenemez. Özellikle kadın cinselliği gibi karmaşık bir konuda normal bir sayı vermek doğru olmaz. Ancak, eğer cinsel istek ve fantazilerin azlığı kişiyi rahatsız eder ve partner ilişkilerini etkileyerek yaşamı olumsuz etkiler ise bu durumda hekime başvurmak gerekir.

Bu yakınması olan tek ben miyim?

Cinselliği adeta tabu gibi görüldüğü durumda cinsel istek azlığı olduğunu düşünen kadının aklına “neden ben, bu problem tek bende mi var” soruları gelir. Ancak, cinsel aktivitesi olan kadınlarda yapılan araştırmalar -tanımlamalara göre de değişmek üzere- ortalama %20-30 civarında bir sıklığa işaret etmektedir. Dolayısı ile bu şikayetiniz varsa siz “tek” değilsiniz.

Kadında libido azlığının neler olabilir?

Karmaşık kadın cinselliğinde istek azlığının araştırılması gereken önemli tıbbi nedenleri de olabilir.

  • Kadın Yaşamında Bazı dönemler

Menopoz. Kadınlarda hormonların azalması özellikle vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide acı hissi cinsel istekte azalmaya neden olabilir.

Gebelik ve emzirme. Hormonların etkisi, bebek bakımının öncelik kazanması, beden görüntüsünde değişiklik cinsel istekte azalmaya neden olabilir.

  • Hastalıklar (şeker hastalığı, kanser, sinir sistemi hastalıkları vb)
  • Bazı hormonların yüksekliği anormal değerleri (Prolaktin yüksekliği gibi)
  • İlaçlar (özellikle sara ilaçları, bazı depresyona karşı ilaçlar vb)
  • Bazı ameliyatlar (özellikle kadında meme ve genital sistemi ilgilendiren bazı ameliyatlar)
  • Alkol (fazla alkolün sanıldığının aksine cinsel arzuda azalma yaptığı gösterilmiştir)

Bunların dışında partnerin tutumu, kişinin ruhsal sorunları gibi faktörler de önemli oranda kadında cinsel istek üzerine etki eder.

Cinsel istek azlığında muayene ve testler gerekli midir?

Evet. Muayenede cinsel istekten kaçınmaya neden olan bir durum (ör. Ağrılı cinsel ilişki, vajende kuruluk ve incelme vb) araştırılır. Kan sayımı, Tiroid testleri, şeker testleri gibi testler yapılması önerilmektedir.

Cinsel istek azlığı durumunda ne YAPILMALI?

Hekime başvurulmalı. Tedavide çiftlerin birlikte görüşmelere alınarak eğitimleri sağlanmakta ve bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Ancak unutulmamalı ki bu karmaşık sorunu çözebilmek için farklı branş hekimlerinin birlikte kişileri değerlendirmeleri ve o kişi için en uygun tedaviyi belirlemeleri gereklidir.

Sağlık ve mutluluk dolu günler...

 

Prof. Dr. Ümit İNCEBOZ / Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / İRENBE

 

  • Gönderiyi Paylaş